doblogoo

Exkurze s vůní slivovice

Rudolf Jelínek

Publikováno: 20. 06. 2017
Autor: Lukáš Jungbauer

 

Stáhnout celou zprávu Tisknout zprávu Fotogalerie

 

 

Jen těžko si lze představit návštěvu Valašska, aniž bychom neochutnali jeho nejtypičtější produkt – slivovici. Nezapomeňte se proto v jakémkoli ročním období zastavit ve Vizovicích v návštěvnickém centru Distillery Land společnosti Rudolf Jelínek. Během prohlídky se dozvíte nejen, jak se destiláty z ovoce vyrábějí, ale samozřejmě je budete moci také ochutnat. Ovocem provoněný Distillery Land představuje historii i současnost výroby tradičních světoznámých ovocných destilátů z Vizovic.

 

Výrobu i návštěvnické centrum Rudolf Jelínek najdete v obci Vizovice kousek od hlavní cesty směřující ze Zlína do Vsetína. Areál společnosti prošel v roce 2012 rozsáhlou rekonstrukcí, která mu vrátila původní podobu ze 30. let minulého století – tedy z období, kdy firmu vlastnil pan Rudolf Jelínek. Celý závod dnes zabírá plochu téměř 50 000 m².

Exkurzní trasa zahrnuje návštěvu malé pálenice vybavené unikátní technologií Arnold Holstein určené k destilaci ovocných kvasů, muzea s připomenutím nejvýznamnějších milníků z historie firmy, whiskárny s ukázkou výroby nejstarší české whisky, egalizace s obřími nerezovými a dřevěnými sudy, ve kterých zrají ovocné destiláty, následuje prohlídka stáčírny a celou trasu zakončí degustace vybraných pálenek. Příběh jemné a voňavé slivovice ovšem začíná již v sadech, proto se seznámíte také se základy sadařství a dozvíte se více o ovoci, které Rudolf Jelínek pěstuje na 163 hektarech v okolí Vizovic a na jižní Moravě.

Exkurze probíhají celoročně a je dobré se na ně předem objednat. V hlavní sezóně od poloviny června do poloviny září probíhají pravidelné prohlídky v 11.00 a ve 13.00 hodin. Součástí prohlídek je ochutnávka výrobků, které si můžete zakoupit ve zdejší prodejně. K dispozici je také velké parkoviště pro osobní vozy a autobusy.

Nejznámější český ovocný destilát s charakteristickou chutí a vůní – bílá slivovice – se vyrábí ve Vizovicích již více než sto let. Už od 19. století vyrábí palírníci Jelínkovu slivovici z toho nejlepšího švestkového kvasu a dodržují mnohaleté tradice. Ty požadují, aby vyzrálý švestkový kvas prošel trojstupňovou destilací, díky které dosahuje slivovice dokonalé jemnosti. Pecky zůstávají celou dobu v kvasu, aby vzniklé pálence dodaly specifickou nahořklou chuť. Vyrobený destilát zraje 3 roky.  Právě díky tradičním postupům získává slivovice Rudolf Jelínek typickou jemnou, zaoblenou chuť a vůni.

Vizovický areál každoročně v srpnu hostí hudební festival Vizovické Trnkobraní. Letos proběhne již jeho jubilejní 50. ročník. O měsíc dříve probíhá v areálu likérky největší mezinárodní rockový open-air festival – Masters of Rock. Každoročně ho navštíví na 30 tisíc účastníků.

Otevírací doba

Pondělí–pátek:           08.30–17.30

Sobota:                       09.00–14.00

Neděle:                       zavřeno

Vstupné

Základní cena:                                    110 Kč

Snížená cena:                                    90 Kč

Rozšířené a speciální prohlídky:       130–239 Kč

Kontakt

RUDOLF JELÍNEK a. s.

Razov 472

763 12 Vizovice

Tel.: +420 577 686 129, +420 725 653 115

www.distilleryland.cz 

 

 
Video
 
Rudolf Jelínek Distillery Land
 
 
 

RUDOLF JELÍNEK je největší výrobce ovocných destilátů v České republice. Společnost vznikla v roce 1894. Dnes je členem skupiny R. JELÍNEK GROUP SE, která je největším světovým výrobcem ovocných destilátů. Mezi nejznámější produkty patří klasická bílá tříletá slivovice, košer destiláty nebo netradiční pálenky z trnky, moravské jaderničky či třešní. Výjimečným produktem v sortimentu je pak Vizovická slivovice, vyrobená ze švestek vypěstovaných ve vlastních sadech. Výroba, sídlo a sady společnosti se nachází ve Vizovicích. Na českém trhu RUDOLF JELÍNEK distribuuje také produkty Metelka, rum Stroh a St. James, vybrané produkty společnosti Fratelli Branca nebo bourbon Evan Williams. 

www.rjelinek.cz

Lukáš Jungbauer

Tel.: 724 729 773

E-mail: lukas(zavináč)doblogoo.cz

 
Stáhnout vizitku autora
 

 

© 2019 doblogoo s.r.o. [čti: doblogů]