doblogoo

Jak zkrášlit a ochránit dům dřevěným obkladem

Bondex

Publikováno: 01. 08. 2017
Autor: Markéta Rejmonová

 

Stáhnout celou zprávu Tisknout zprávu Fotogalerie

 

 

Fasáda domu dělá důležitý první dojem stejně jako výmalba a zařízení interiéru. Není divu, že se fasádní obklady stávají stále oblíbenějšími. Jsou cenově dostupné a rodinným domům dodají moderní vzhled. Navíc ochrání váš dům před poškozením, nečistotami, nepříznivými vlivy počasí i UV zářením.  

 

Stále se můžete setkat s výrazně barevnými fasádními nátěry, ale ty už jsou spíše na ústupu díky proměňujícím se barevným trendům. Pokud přemýšlíte o funkčnosti a vzhledu fasády na několik let dopředu, je dobré řídit se heslem: méně je někdy více. Vhodným výběrem typu fasádního obkladu ochráníte stěny domu na dlouhá léta a nebudete muset řešit problémy s odlupujícími se či blednoucími nátěry.

Stále častěji jsou vidět dřevěné „zavěšené fasády“, montované na nosný rošt. Vhodné je zvolit nové vyzrálé dřevo, u něhož bude úprava nejsnadnější. Vlivem počasí se vzhled postupně změní, dřevo přirozeně stárne a získává krásnou patinu.

My jsme pro obložení domu sáhli po novém sibiřském modřínu, který se svými vlastnostmi blíží dražším exotickým dřevinám. Odolává hnilobě, dřevokaznému hmyzu i vlhkosti a má krásnou barvu. Tento druh dřeva je možné zabudovat i bez povrchových úprav, ale pro zajištění delší životnosti je lepší ho ošetřit olejem.

Nejsložitější je samozřejmě montáž obložení, natírání už je potom hračka.

1) Na stávající fasádu připevníte dřevěný rošt kotevními šrouby, tzv. „turbo šrouby“. Pro výrobu tohoto roštu můžete použít třeba ohoblované smrkové latě, které ošetříte fungicidním napouštědlem Bondex Preserve a 1x nátěrem tenkovrstvé lazury Bondex Mat. Mezi jednotlivé latě přilepíte tepelný izolant z fasádního polystyrenu EPS. K přilepení použijete jednosložkové nízkoexpanzní polyuretanové lepidlo.

Na tento rošt pak nerezovými šrouby připevníte dřevěné obkladové profily uložené horizontálně a vzájemně zasazené do drážek, které zároveň zaručují správný sklon dřevěného obložení.

2) Povrch měkkých jehličnanů a exotického dřeva není potřeba brousit, proto se můžete pustit rovnou do natírání. Nátěrovou hmotu po otevření dobře promíchejte. Jelikož se modřínové dřevo svými vlastnostmi podobá exotickému, vhodným produktem pro aplikaci je bezbarvý napouštěcí olej Bondex Exotic Oil, který se snadno nanáší a dřevu dodá potřebnou ochranu proti povětrnostním vlivům a vlhkosti. Zároveň zvýrazní přirozenou kresbu a strukturu dřeva.

3) Povrch natírejte pečlivě po směru vláken. Asi po půl hodině nevsáklý olej setřete třeba molitanovou houbičkou. Druhý nátěr proveďte po 24 hodinách.

4) I po druhém nátěru je třeba přebytečný olej setřít, aby na dřevě nezůstaly nevzhledné mapy. 

 

 

 
 
Fotogalerie
 
 
 
 

BONDEX představuje více než stoletou skandinávskou zkušenost v oblasti ochrany a ošetření dřeva. Kromě lazur se pod značkou Bondex prodávají také oleje, vosky, laky a další přípravky pro ošetření dřeva, například odstraňovače starých nátěrů nebo čisticí prostředky na zašedlé dřevo. Jedná se o prémiovou značku, která je synonymem kvality, jednoduché aplikace a trvanlivosti.

www.bondex.cz

 

 

Markéta Rejmonová

Tel.: 739 547 358

E-mail: marketa(zavináč)doblogoo.cz

 
Stáhnout vizitku autora
 
Kam dál?
 
DIY hračky pro malé i velké
 

DIY hračky pro malé i velké

Balakryl

Publikováno: 13. 02. 2020

 

Více

 

 

© 2019 doblogoo s.r.o. [čti: doblogů]