doblogoo

Jelínkův vizovický košt slaví 15. výročí

Rudolf Jelínek

Publikováno: 21. 08. 2017
Autor: Lukáš Jungbauer

 

Stáhnout celou zprávu Tisknout zprávu Fotogalerie

 

 

V areálu společnosti RUDOLF JELÍNEK proběhl v pátek 18. srpna 2017 již 15. ročník Jelínkova vizovického koštu. Soutěžící přihlásili celkem 827 vzorků v kategoriích slivovice, hruškovice, meruňkovice, jablkovice, třešňovice nebo třeba vínovice. Stejně jako v minulých letech se i letos sešlo nejvíce vzorků v kategorii slivovic, a to rovných 375. Absolutním vítězem 15. Jelínkova vizovického koštu se stala společnost RUDOLF JELÍNEK a. s. Cena vítězi byla předána na výročním 50. Vizovickém Trnkobraní. Obcí s nejlépe hodnocenými vzorky se stalo Uherské Hradiště. Vítězem pěstitelského pálení se stal Zdeněk Chaloupka ze Zlína se svojí slivovicí. 

 

Celé páteční odpoledne ochutnávalo 289 hodnotitelů v 41 skupinách všech 827 vzorků. Ty posuzují anonymně, na základě stanovených kritérií, kterými jsou jemnost, čistota, vůně, chuť a délka trvání chuťového vjemu (perzistence). Celkem se soutěží v 10 kategoriích a kromě tradičních soutěží o nejlepší slivovici nebo hruškovici se soutěží mimo jiné i o obec s nejlépe hodnocenými vzorky.

Tradice a atmosféra palírenství má krásnou podstatu: setkávání se, ochutnávání a sdílení různorodých zážitků. Láska k ovoci, ovocným destilátům a úcta k tradici palírenství na Valašsku vedly k založení Spolku přátel Jelínkovy slivovice. A právě Jelínkův vizovický košt je jednou z akcí, na které se členové Spolku přátel Jelínkovy slivovice setkávají a předávají si své zkušenosti. „Jsme velice rádi, že se k nám do Vizovic členové spolku sjíždějí pravidelně v takto hojném počtu. Ač neradi, museli jsme už přestat přibírat nové členy, protože naše prostory jsou omezené. Každý člen spolku má u nás vlastní schránku, ve které má uchovány vybrané destiláty RUDOLFA JELÍNKA,“ dodal Miroslav Motyčka, obchodně-marketingový ředitel vizovické společnosti RUDOLF JELÍNEK.  

„Ve Vizovicích podporujeme domácí pěstitele, kteří si své ovoce zpracovávají do té nejlepší podoby – do podoby destilátu. Máme malou pálenici, kde si ročně vypálí téměř 600 lidí na 7 500 litrů (absolutního alkoholu) destilátů. Sami se také účastníme koštu, abychom si anonymně otestovali naše výrobky. Ještě se nestalo, že bychom propadli,“ řekl Miroslav Motyčka. Pěstitelskému pálení jdou ve Vizovicích naproti právě tzv. malou pálenicí, kterou mají ve svém areálu a slouží pro zájemce o svůj vlastní destilát. Stačí, když zájemci přijedou se svým kvasem a o vše ostatní se postará Arnold Holstein – světová špička mezi destilačními zařízeními. Nelze ale opomenout ani tradiční postupy výroby a léta praxe, která destilátu dají tu správnou přidanou hodnotu. U Jelínka je také možné nechat si stočit svoji pálenku do originálních lahví a nechat potisknout svojí vlastní etiketou. 

 

 
 
 

RUDOLF JELÍNEK je největší výrobce ovocných destilátů v České republice. Společnost vznikla v roce 1894. Dnes je členem skupiny R. JELÍNEK GROUP SE, která je největším světovým výrobcem ovocných destilátů. Mezi nejznámější produkty patří klasická bílá tříletá slivovice, košer destiláty nebo netradiční pálenky z trnky, moravské jaderničky či třešní. Výjimečným produktem v sortimentu je pak Vizovická slivovice, vyrobená ze švestek vypěstovaných ve vlastních sadech. Výroba, sídlo a sady společnosti se nachází ve Vizovicích. Na českém trhu RUDOLF JELÍNEK distribuuje také produkty Metelka, rum Stroh a St. James, vybrané produkty společnosti Fratelli Branca nebo bourbon Evan Williams. 

www.rjelinek.cz

Lukáš Jungbauer

Tel.: 724 729 773

E-mail: lukas(zavináč)doblogoo.cz

 
Stáhnout vizitku autora
 

 

© 2019 doblogoo s.r.o. [čti: doblogů]