doblogoo

Likérka R. JELÍNEK dnes stočila kosher slivovici a hruškovici

Rudolf Jelínek

Publikováno: 22. 03. 2017
Autor: Lukáš Jungbauer

 

Stáhnout celou zprávu Tisknout zprávu Fotogalerie

 

 

Vizovice 22. března 2017 – Za dohledu rabína Yisroela Hollandera bylo dnes ve Vizovicích stočeno přes 4 000 litrů bílé a zlaté kosher slivovice a hruškovice Williams. Většina z celé produkce poputuje na trh do Spojených států, kam společnost RUDOLF JELÍNEK vyváží už více než 80 let. Ročně na americkém trhu utrží přes 1 mil USD. Největší český výrobce ovocných destilátů, RUDOLF JELÍNEK, vyrábí kosher pálenky jako jeden z mála na světě, a to výhradně z českého ovoce. Kosher ovocné destiláty splňují přísná pravidla židovské organizace Orthodox Union a jsou k dostání také na tuzemském trhu. Kosher slivovice Silver je navíc vhodná pro židovský svátek Pesach.

 

Likérka RUDOLF JELÍNEK, která si v letošním roce připomíná 83. výročí od zahájení vývozu kosher destilátů na trh do USA, za posledních pět let více než zdvojnásobila tržby z kosher produkce. Od roku 2012 firma prodala kosher výrobky za přibližně 100 mil. Kč (bez DPH a spotřební daně).

Při výrobě kosher destilátů nesmí být použity suroviny, výrobní zařízení ani postupy, které by odporovaly předpisům židovské víry. Celý výrobní provoz a proces výroby tradiční ovocné pálenky ve Vizovicích byl proto podroben důkladné prohlídce. Dohlížející rabín Yisroel Hollander je pravidelně přítomen pří kosher výrobě. Ve Vizovicích se objeví minimálně čtyřikrát za rok. Některé návštěvy jsou předem domluvené, jako třeba ta dnešní, kterou je nutné naplánovat kvůli výrobě, jindy se však dopředu neohlašuje.

Rabín v průběhu roku byl u přejímky ovoce, dohlédl na kvašení a destilaci. Dnes odpečetil tank s uloženými destiláty, dohlédl na čistění (tzv.vykošerování) stáčecí linky a byl také u etiketování lahví.

Technicky vzato je výroba kosher destilátů téměř stejná jako u klasické pálenky. K získání kosher certifikace je však potřeba splnit několik požadavků. „Veškerá zařízení třikrát čistíme horkou párou. Na lince, na níž stáčíme kosher slivovici a hruškovici, také nemůžeme stáčet nic jiného než ovocné pálenky,“ říká Miroslav Motyčka, obchodně-marketingový ředitel společnosti RUDOLF JELÍNEK a dodává, že pro kosher produkci mají ve Vizovicích separátní kvasné tanky.

„Kosher certifikát je vlastně značka kvality. Označení kosher garantuje určitý standard výroby. Produkty musí splňovat přísné nároky židovské víry a zároveň nejvyšší standard kvality. Kosher totiž znamená dobré,“ říká rabín Yisroel Hollander a dodává: „Slivovice RUDOLF JELÍNEK pro mě představuje tradiční českou pálenku. Kosher slivovice je pak symbolem spojení židovské košer kvality a české národní tradice.“

„Kosher slivovice není otázkou pouze amerického trhu, kde je stále největší potenciál. Rostoucím trhem je i Česká republika. Na tuzemském trhu zaznamenáváme meziroční nárůst 10 %. Jedním z důvodů je zvyšující se popularita pětileté kosher slivovice v gastronomii. Představuje totiž stálý a vysoký standard za odpovídající cenu, a produkt, se kterým je doslova radost pracovat,“ doplňuje Miroslav Motyčka.

Prodej kosher výrobků značky RUDOLF JELÍNEK v posledních letech neustále roste, a to především díky vývozu do USA a Izraele. V roce 2016 tvořil obrat v kosher produktech více než 10 procent z tržeb za vlastní výrobky.

Vizovická likérka nabízí pět druhů košer pálenek. Nejstarší bílá slivovice se vyrábí již osmdesát let. Mezi tradiční kosher výrobky patří zlatá a bílá slivovice (pětiletá nebo desetiletá), hruškovice Williams nebo slivovice pro Pesach, jeden z největších židovských svátků.

První ovocné destiláty s kosher certifikátem vyvezl Rudolf Jelínek do USA už v roce 1934 a Spojené státy dodnes zůstávají největším trhem pro kosher výrobky. Kosher destiláty vyváží vizovická likérka také do Rakouska, Francie, Belgie, Kanady či Austrálie. Platné kosher certifikáty měla firma (s krátkou poválečnou přestávkou) i v letech 1948–1989. Od roku 1993 certifikuje kosher produkci americká organizace Orthodox Union, jejíž certifikáty patří na tamním trhu k nejuznávanějším. 

 

 
 
 

RUDOLF JELÍNEK je největší výrobce ovocných destilátů v České republice. Společnost vznikla v roce 1894. Dnes je členem skupiny R. JELÍNEK GROUP SE, která je největším světovým výrobcem ovocných destilátů. Mezi nejznámější produkty patří klasická bílá tříletá slivovice, košer destiláty nebo netradiční pálenky z trnky, moravské jaderničky či třešní. Výjimečným produktem v sortimentu je pak Vizovická slivovice, vyrobená ze švestek vypěstovaných ve vlastních sadech. Výroba, sídlo a sady společnosti se nachází ve Vizovicích. Na českém trhu RUDOLF JELÍNEK distribuuje také produkty Metelka, rum Stroh a St. James, vybrané produkty společnosti Fratelli Branca nebo bourbon Evan Williams. 

www.rjelinek.cz

Lukáš Jungbauer

Tel.: 724 729 773

E-mail: lukas(zavináč)doblogoo.cz

 
Stáhnout vizitku autora
 

 

© 2019 doblogoo s.r.o. [čti: doblogů]