doblogoo

R. JELÍNEK zahájil sklizeň, na meruňky letos bohužel nedojde

Rudolf Jelínek

Publikováno: 01. 08. 2017
Autor: Lukáš Jungbauer

 

Stáhnout celou zprávu Tisknout zprávu Fotogalerie

 

 

Na prvních šesti hektarech sadů vizovické likérky RUDOLF JELÍNEK od dnešního dne probíhá sklizeň švestek. I přes opakované mrazy v době květu je nakonec očekávaná úroda oproti loňskému roku téměř dvojnásobná. O poznání horší je situace u meruněk. Mráz spálil celou vlastní úrodu ještě ve stádiu plůdku. Největší světový výrobce ovocných pálenek musel proto zabezpečit surovinu z jiných lokalit, které se vyhnuly mrazivým teplotám. 

 

„Naši sadaři odhadují, že letos sklidíme ve vlastních sadech asi 320 tun švestek. To je o 130 tun více než vloni,“ říká obchodně–marketingový ředitel vizovické likérky RUDOLF JELÍNEK Miroslav Motyčka. „Letos nám udělaly radost odrůdy Valjevka, Gabrovská a Presenta, které v loňském roce kompletně zmrzly. Jako největší hvězdu letoška potom vidíme odrůdu Stanley, která je naše stálice, a její výnosy jsou rok od roku vyšší,“ dodává Motyčka. Letošní odhad sklizně je podle něj vzhledem k vývoji zimy velice dobrý. Přestože jsou letošní čísla vyšší než vloni, do rekordního roku 2015 mají daleko. Před dvěma lety se ve Vizovicích sklidilo neuvěřitelných 515 tun švestek.

U sklizně meruněk je vývoj bohužel úplně opačný. V loňském roce se po jarních mrazech sklidilo symbolických 250 kg ze 70 hektarů, letos na stromech nezůstalo ani to. „Meruňkovice se stává stále vzácnějším produktem. Předpokládáme, že její cena však zůstane minimálně na stejné úrovni, jako je dnes,“ říká Motyčka.

„Na rozdíl od naší konkurence, která veškeré suroviny nakupuje, my jsme i zemědělci. Máme 163 hektarů sadů. Celkově vlastní ovoce pokrývá potřebu společnosti přibližně z 8 procent, ale očekáváme, že v následujících 10 letech, kdy se dostanou do plodnosti všechny námi vysázené plochy, se tento podíl zvedne až na 20–25 %. Co se týká výkupu ovoce od jiných pěstitelů, máme svoje dodavatele rozesety téměř po celé Evropě,“ dodává Motyčka.

Mrazy v období květu nejsou jedinou nepříjemností, se kterou se musejí Jelínkovi sadaři na Vizovicku a jižní Moravě vyrovnat. „Čím dál častěji nás i ostatní zemědělce trápí sucho. V našich švestkových sadech používáme podnož, která je základem hluboce kořenících stromů. I přes úbytek úhrnných srážek je tak ve švestkových sadech předpoklad dobré úrody. V meruňkových sadech je však téma sucha více než aktuální a v budoucnosti při revitalizaci sadů uvažujeme i o umělé závlaze,“ říká Miroslav Motyčka. 

 

 
 
 

RUDOLF JELÍNEK je největší výrobce ovocných destilátů v České republice. Společnost vznikla v roce 1894. Dnes je členem skupiny R. JELÍNEK GROUP SE, která je největším světovým výrobcem ovocných destilátů. Mezi nejznámější produkty patří klasická bílá tříletá slivovice, košer destiláty nebo netradiční pálenky z trnky, moravské jaderničky či třešní. Výjimečným produktem v sortimentu je pak Vizovická slivovice, vyrobená ze švestek vypěstovaných ve vlastních sadech. Výroba, sídlo a sady společnosti se nachází ve Vizovicích. Na českém trhu RUDOLF JELÍNEK distribuuje také produkty Metelka, rum Stroh a St. James, vybrané produkty společnosti Fratelli Branca nebo bourbon Evan Williams. 

www.rjelinek.cz

Lukáš Jungbauer

Tel.: 724 729 773

E-mail: lukas(zavináč)doblogoo.cz

 
Stáhnout vizitku autora
 

 

© 2019 doblogoo s.r.o. [čti: doblogů]