doblogoo

Zavzdušněné topení, zbytečné horko, zmrzlé nohy? Na vině může být špatně vyregulované topení v domě

ista

Publikováno: 21. 03. 2018
Autor: Markéta Rejmonová

 

Stáhnout celou zprávu Tisknout zprávu Fotogalerie

 

 

Posledního května nebo po dvou dnech s průměrnou denní teplotou nad 13 °C končí topná sezona. Bytové domy, zejména ty po zateplení fasády a výměně oken, velmi často trpí naddimenzovaným topením nebo špatně vyregulovanou otopnou soustavou. Aby domu taková rekonstrukce skutečně přinesla kýžené úspory, je třeba povolat odborníka z firmy, která se regulací zabývá. Ten technický stav soustavy posoudí a případně vypracuje projekt na její zlepšení.

 

„Cenově se takové seřízení otopné soustavy v bytovém domě pohybuje kolem několika málo set korun na jeden radiátor, pokud je ale soustava ve velmi špatném technickém stavu, nebo je dokonce nutná kompletní výměna regulačních prvků, pak jde zhruba o částku kolem 1 500 Kč na jeden radiátor,“ uvádí Daniel Nový, obchodní ředitel společnosti ista Česká republika, která mj. kompletní servis spojený s posouzením stavu a regulací otopných soustav v bytových domech nabízí.

Pokud jste v zimě měli často zavzdušněné topení, z radiátorů se ozývaly zvláštní zvuky nebo zkrátka netopily správně, pravděpodobně je ve vašem domě špatně zregulovaná otopná soustava. Je tedy třeba nechat ji odborně zkontrolovat a případně provést znovu tzv. hydraulický výpočet pro vyvážení otopné soustavy a všech jejích regulačních prvků. Mezi ně nepatří jen termostatické ventily a hlavice v bytech, ale také stoupačkové či patní regulační armatury, které jsou zodpovědné za regulaci tepla v celém domě nebo jeho jednotlivých částí.

Dům musí být řešen jako celek. Na jednání výboru bytového družstva nebo SVJ se musí uživatelé bytů dohodnout, že situaci chtějí řešit, zahrnout tuto položku do plánu investic a následně oslovit firmu, která jim s tím pomůže,“ radí Daniel Nový z isty. „Bez správné regulace nemusí topení správně fungovat a předpokládané úspory ze zateplení fasády nebo výměny oken mohou přijít vniveč,“ varuje.

Co dál můžu jako uživatel bytu ovlivnit?

Na správnou funkci topení v bytě má velký vliv každý jeho uživatel. 90 % obyvatel bytů má na svých radiátorech termostatickou hlavici, která má obvykle více stupňů nastavení. Platí, že při odchodu z bytu bychom topení měli nastavit na minimum, po návratu krátce na maximum a potom snížit na střed, což je obvykle teplota kolem 20–21° C. I na noc bychom měli topení stáhnout.

Další důležitou zásadou je správné větrání – tedy větrání průvanem, kdy na několik málo minut otevřeme okna, případně i dveře. „Dlouhé větrání tzv. ventilačkou není vhodné. Nedochází k potřebné výměně vzduchu, a navíc na termostatickou hlavici proudí chlad, který ji nutí neustále topit. Na indikátorech („měření tepla“) nám tak naskakují odběry, které samozřejmě musíme zaplatit, ale teplo přitom pouštíme rovnou z okna ven,“ upozorňuje D. Nový ze společnosti ista.

Co ovlivnit nemůžeme?

Podle novely zákona o hospodaření energií č. 406/2000 Sb. musely být všechny radiátory v dálkově vytápěných bytových domech osazeny termostatickými ventily do konce roku 2006 (původně zákon ukládal tuto povinnost do konce roku 2004), jinak hrozily bytovým družstvům a SVJ vysoké pokuty. V této době se tedy instalovalo velké množství termostatických ventilů a hlavic. „Termostatické hlavice instalované před patnácti lety jsou dnes na konci své životnosti a blíží se doba jejich výměny. Také termoregulační ventily je vhodné zkontrolovat a obvykle je třeba v nich alespoň vyměnit tzv. kuželku,“ vysvětluje D. Nový. Po hromadné výměně termostatických ventilů a hlavic je opět nutné nové zregulování (seřízení) celé otopné soustavy.

 

 
 
Fotogalerie
 
 
 
 
Bytový dům_1
Regulace termostatickou hlavicí_1
Regulace termostatickou hlavicí_2
Regulace termostatickou hlavicí_2
Revize otopné soustavy
Součást otopné soustavy
Bytový dům_2
 
 
 

ista je jednou z předních světových společností působících v oblasti zvyšování energetické účinnosti budov. Svými produkty a službami pomáhá udržitelným způsobem hospodařit s energiemi, šetřit náklady a emise CO2. Společnost ista se specializuje na měření a rozúčtování individuální spotřeby energiítransparentní vizualizaci dat o spotřebě pro bytové domy a komerční nemovitosti. K tomu využívá portfolio hardware komponentů – poměrové rozdělovače nákladů na teplo, vodoměry, měřiče tepla a související instalační systémy. Je průkopníkem v oblasti výzkumu a vývoje měřicí techniky. Společnost ista usiluje o spravedlivé rozdělení nákladů na odebrané teplo a vodu na základě individuální spotřeby. Už déle než 100 let poskytuje svoje služby více než 12 milionům bytových jednotek ve 24 zemích po celém světě.

V České republice ista působí od roku 1992 a poskytované produkty a komplexní služby patří k nejspolehlivějším a nejvyspělejším na českém trhu.

www.ista.cz

Markéta Rejmonová

Tel.: 739 547 358

E-mail: marketa(zavináč)doblogoo.cz

 
Stáhnout vizitku autora
 

 

© 2019 doblogoo s.r.o. [čti: doblogů]