doblogoo

RUDOLF JELÍNEK sklidil rekordních 840 tun. Letošní 11. úroda vlastních švestek byla největší v novodobé historii

Rudolf Jelínek

Publikováno: 06. 11. 2018
Autor: Lukáš Jungbauer

 

Stáhnout celou zprávu Tisknout zprávu Fotogalerie

 

 

Dva roky soužení vystřídala rekordní úroda. Na téměř 60 ha vlastních švestkových sadů letos sklidil tradiční výrobce ovocných destilátů Rudolf Jelínek 840 tun švestek. S výsadbou ovocných stromů na jižních stráních vizovického údolí začala společnost v roce 2003. Díky pálení z vlastního ovoce má totiž větší kontrolu nad kvalitou vstupní suroviny. V sadech roste 9 odrůd švestek, které dozrávají od července do září. O více než 20 tisíc ovocných stromů pečuje 10 sadařů a pro správné opylení je v sadech rozmístěno 50 úlů včely medonosné a 15 hnízd čmeláka zemního.

 

„O slivovici letos nebude nouze. Švestek je oproti loňsku téměř čtyřnásobek. Roky 2012, 2016 a 2017 výrazně ovlivnilo špatné počasí. Velkou část potenciální úrody za nás sklidil mráz,“ říká obchodně-marketingový ředitel vizovické likérky Rudolf Jelínek a. s. Miroslav Motyčka.

Letošní průměrný výnos dosáhl 38 kg švestek z jednoho sklizeného stromu. Během sklizně, při které pomáhá speciální mechanické zařízení, tzv. setřasač, se v sadech protočí 120 sezónních zaměstnanců.

Na největší ploše pěstuje firma stálici světového ovocnářství, odrůdu Stanley. Následuje Gabrovská, Katinka a Čačanská lepotica, která je i nejranější odrůdou.

Společnost RUDOLF JELÍNEK je 2. největším pěstitelem švestek v České republice. Ve snaze zajistit si kvalitní ovoce pro svou výrobu každý rok významně rozšiřuje plochu vlastních sadů a její ambicí je mít v Česku 200 hektarů produkčních sadů. Záměrem je pokrýt až třetinu produkce z vlastního ovoce. Kromě sadů v okolí Vizovic má likérka ještě dvě sadařské lokality, ve kterých pěstuje kromě švestek i třešně a meruňky. Pěstování ovoce se věnují také sesterské společnosti v Bulharsku a Chile.

Tržby likérky Rudolf Jelínek loni vzrostly o 3 procenta na 454 milionů korun. Export vlastních výrobků se na loňských tržbách podílel 31 procenty. Produkty směřovaly celkem do 35 zemí.

 

 
Video
 
Sklizeň sadů Vizovice - Těchlov
 
 
 

RUDOLF JELÍNEK je největší výrobce ovocných destilátů v České republice. Společnost vznikla v roce 1894. Dnes je členem skupiny R. JELÍNEK GROUP SE, která je největším světovým výrobcem ovocných destilátů. Mezi nejznámější produkty patří klasická bílá tříletá slivovice, košer destiláty nebo netradiční pálenky z trnky, moravské jaderničky či třešní. Výjimečným produktem v sortimentu je pak Vizovická slivovice, vyrobená ze švestek vypěstovaných ve vlastních sadech. Výroba, sídlo a sady společnosti se nachází ve Vizovicích. Na českém trhu RUDOLF JELÍNEK distribuuje také produkty Metelka, rum Stroh a St. James, vybrané produkty společnosti Fratelli Branca nebo bourbon Evan Williams. 

www.rjelinek.cz

Lukáš Jungbauer

Tel.: 724 729 773

E-mail: lukas(zavináč)doblogoo.cz

 
Stáhnout vizitku autora
 

 

© 2019 doblogoo s.r.o. [čti: doblogů]