doblogoo

Test kompozitních materiálů na terasy

Deceuninck

Publikováno: 27. 03. 2017
Autor: Markéta Rejmonová

 

Stáhnout celou zprávu Tisknout zprávu Fotogalerie

 

 

Kompozitní materiály (WPC), které jsou křížencem dřeva a plastu, u nás zdomácněly díky své vysoké odolnosti, nízkým nárokům na údržbu a dlouhé životnosti. Nejčastěji se používají pro stavbu teras nebo pro obložení bazénů. Trh však zaplavilo množství nekvalitních napodobenin, které namísto očekávaných vlastností přinášejí zvýšené náklady a starosti s opravou.

 

Nechci slevu zadarmo

Nabídka kompozitních materiálů pro venkovní pochozí plochy je až překvapivě široká. Kromě prvotřídních produktů od renomovaných výrobců je však na trhu velké množství méně kvalitních, ovšem zdánlivě cenově výhodnějších materiálů.

„Zákazník se snadno nechá zlákat vidinou nižší ceny za m2 dřevoplastového materiálu, nemůže ale tušit, že levná konkurence se kvůli svým horším vlastnostem musí kotvit v kratších rozestupech (30−40 cm), takže se zase spotřebuje více spojovacího a podkladového materiálu. Kvalitní materiály stačí kotvit po 50 cm,“ říká Petr Klaban, produktový manažer společnosti Deceuninck, výrobce certifikovaného kompozitního materiálu Twinson.

Horší kvalita některých kompozitních materiálů vede i k tomu, že se záhy mohou objevit první závady. Stačí, aby se návštěva na vaší party pustila do divočejšího tance…

Poměr dřeva a plastu hraje prim

Pokud si chcete vybrat správně, musíte se dobře dívat a porovnávat. Kompozitní materiály vznikají z dřevěné moučky, jemných pilin či celulózové kaše (ta se může získávat například z rýžových slupek, či dokonce rozemletého papíru), které se smíchají s polymerizovaným plastem. Vhodný poměr dřeva a plastu v kvalitních kompozitních materiálech je zhruba 50:50.

Pokud je obsah dřevěné složky desky výrazně nižší, materiál má nepřirozený plastový vzhled a celá terasa pak působí poněkud „laciným“ dojmem, navíc může i dost klouzat. Naopak, pokud vidíme, že se materiál snadno drolí, je v něm pravděpodobně vysoký podíl zmíněné celulózové kaše, což zase vede k jeho menší odolnosti.

Jaký plast je ten pravý?

Kvalitnější kompozitní materiály vznikají ze směsí polyvinylchloridu (PVC), který je odolnější a nabízí větší výběr barevných možností než jiné polymery, např. tvrzený polyethylen (HDPE), polypropylen (PP), případně polymer kyseliny mléčné (PLLA), které jsou podstatně měkčí. Proto je výsledný materiál méně pevný a odolný proti nárazům padajících předmětů, posunování nábytku či chůzi na vysokých podpatcích.

„Plastová složka chrání terasu z kompozitního materiálu před rozkladným působením vody, před vysokou provozní zátěží způsobenou chůzí, ale i před vznikem plísní. Levnější materiály mohou mít výrazně větší tepelnou roztažnost, nasákavost vody apod. Pokud navíc terasový systém nemá dobře vyřešenou minimalizaci rozpínání desek, působením vlhkosti nebo tepla se desky začnou kroutit, vyskakovat ze spojek, nebo dokonce praskat,“ upozorňuje na možná úskalí Petr Klaban ze společnosti Deceuninck.

Zvolený plast určuje i další vlastnosti materiálu, jakou je např. jeho ohnivzdornost. Směs PVC a dřeva je samozhášivá. Když vám při grilování spadne žhavý uhlík na terasu, nebo i kdyby se nedopatřením převrhnul třeba celý gril, není to důvod k obavám.

Požadujte certifikát a prodlouženou záruku

Kdejaký prodejce kompozitních systémů upozorňuje na vlastnosti materiálu, jako jsou odolnost proti vodě, ohni, nárazu, hygienická nezávadnost, ekologičnost, ale i mechanické vlastnosti jako pružnost, roztažnost, nehořlavost atd. Málokterý prodejce je však schopen tyto sliby doložit skutečnými argumenty, výsledky testů, certifikáty nebo hygienickými atesty.

Nebojte se zeptat prodejce, jak byla dotyčná vlastnost testována, jak lze deklarované vlastnosti prokázat. Seriózní výrobci vám jsou schopni vše doložit certifikáty nebo aspoň hodnotovými tabulkami a nemají problém se zárukou prodlouženou třeba i na několik desítek let!

Vlastnosti terasy ovlivňuje i systém instalace a podkladové profily

Zásadním faktorem, který ovlivní životnost terasy, je i její montážní systém. Terasa bude působit jako kompaktní celek pouze tehdy, bude-li kvalitní materiál montován na kvalitní instalační systém. Zajímejte se také o to, jak lze vyměnit prasklou desku. Pokud musíte kvůli jedné desce rozebrat půl terasy, není asi něco v pořádku.

Důležitý je i výběr podkladových profilů. Ne každý podkladový profil je vhodný pro umístění na jakékoliv ploše. Nejvhodnější jsou hliníkové podkladové profily. Jsou sice o něco dražší než běžné profily z plastu, vyznačují se však lepší nosností, lze je proto instalovat na různé povrchy, nebo se dají dokonce použít jako samonosná konstrukce na střechy či balkony.

Nejméně vhodné pro konstrukci terasy z kompozitních materiálů jsou dřevěné podkladové profily. Bez průběžné péče mohou totiž brzy začít trouchnivět nebo se kroutit, takže budete muset kompletně vyměnit dřevěný podkladový profil pod terasou z kompozitních materiálů již po pár letech. A k čemu je vám trvanlivá terasa, když její rošt nic nevydrží?

Plus pro životní prostředí

Jednou z nejdůležitějších ekologických výhod kvalitních kompozitních materiálů je jejich recyklovatelnost, která umožňuje využít materiál nanovo bez ztráty kvality. Z hlediska dlouhodobě udržitelného stavebnictví je však také důležité sledovat i další „zelené parametry“. U kompozitních materiálů byste se měli zajímat o to, z jakého dřeva se vyrábí. Nejlepší produkty získávají mezinárodně uznávanou certifikaci PEFC. Tato certifikace zaručuje, že počet vytěžených stromů v lese certifikovaném organizací PEFC nepřesáhne počet znovu vysazených stromů. Mezinárodní nezisková organizace PEFC důkladně sleduje všechny kroky výrobního procesu, od vysazení stromu až po konečný výrobek. Certifikaci uděluje pouze těm materiálům, které podporují zachování biodiverzity. 

 

 
 
Fotogalerie
 
 
Video
 
Testování kompozitů
 
 
 

Deceuninck Group je přední evropský výrobce kvalitních PVC okenních a dveřních profilů s parametry pro nízkoenergetické a pasivní bydlení. Zaměřuje se také na výrobu stavebních systémů, zejména fasádních obkladů a teras. Skupina Deceuninck se řadí mezi tři největší výrobce okenních profilů v Evropě. Je aktivní ve více než 20 zemích Evropy (včetně Ruska a Turecka), dále v Severní i Jižní Americe, Asii a Austrálii.

Česká pobočka Deceuninck, spol. s r. o. (dříve Inoutic/Deceunink, spol. s r. o.), byla založena roku 1993. Na na českém, slovenském a maďarském trhu tedy úspěšně působí už více než 25 let. Zajišťuje prodej, marketing, technickou podporu a zákaznický servis okenních a dveřních systémů – Eforte, Prestige a Arcade, novinky Elegant i stavebních systémů, jako jsou terasy z kompozitního materiálu Twinson či hliníkové fasádní obklady Premium.

www.deceuninck.cz

Markéta Rejmonová

Tel.: 739 547 358

E-mail: marketa(zavináč)doblogoo.cz

 
Stáhnout vizitku autora
 
Kam dál?
 
DIY hračky pro malé i velké
 

DIY hračky pro malé i velké

Balakryl

Publikováno: 13. 02. 2020

 

Více

 

 

© 2019 doblogoo s.r.o. [čti: doblogů]