doblogoo

Vyhlížejte jaro skrz čistá okna

Deceuninck

Publikováno: 11. 03. 2019
Autor: Markéta Rejmonová

 

Stáhnout celou zprávu Tisknout zprávu Fotogalerie

 

 

Plastová okna snižují energetickou náročnost staveb a ve srovnání s dřevěnými vyžadují vcelku nenáročnou údržbu. Přestože se nemusejí každých pět let brousit a lakovat, zaslouží si jednou až dvakrát ročně alespoň základní péči. Jen tak budou dobře bránit únikům tepla a tím šetřit váš rodinný rozpočet. 

 

Tepelněizolační vlastnosti, minimální nároky na údržbu a životnost delší než padesát let jsou bezesporu největšími výhodami plastových oken. Moderní plastové profily jsou i stoprocentně recyklovatelné. Recyklát je možné až 7x opětovně použít na výrobu okenních profilů, a to bez ztráty kvality.

Pravidelná péče – rámy jako první

Mytí oken nepatří zrovna mezi oblíbené domácí práce. Naštěstí je to činnost, kterou vykonáváme průměrně asi dvakrát až třikrát do roka. Zatímco skla jsou umytá raz dva, otírání rámů je trochu pracnější. 

Odborníci na úklid doporučují umýt je jako první, teprve potom přicházejí na řadu skla. U nově instalovaných oken strhněte ochranné pásky co nejdříve, nejpozději však do jednoho měsíce od instalace. Zbytky malty či malby po stavební činnosti je nutné odstraňovat z oken velmi opatrně. V žádném případě je neodstraňujte za sucha, nýbrž za vydatného smáčení vodou s malou dávkou tekutého mycího prostředku. Nezapomeňte rámy umýt hlavně z vnější strany. Pyl, prach a jiné nečistoty, které létají vzduchem, ulpívají na povrchu. Čím déle je necháte být, tím pracnější bude jejich odstranění.

K čištění použijte to, čím běžně uklízíte v domácnosti, někomu se osvědčil prostředek na mytí nádobí zředěný vodou, jinému univerzální či speciální saponáty. V každém případě nepoužívejte abrazivní prostředky (prostředky s drsnou strukturou – písek apod.), nitroředidla nebo benzin, ale ani drátěnky nebo cokoli, co by mohlo poškrábat povrch rámů. Na zvláště odolné nečistoty si pořiďte speciální čističe, které lze zakoupit u dodavatele oken. 

Nezapomeňte na kliky, těsnění ani kanálky

Jednou až dvakrát ročně dotáhněte uvolněné kličky a úchyty. Není to nic složitého; nadzvedněte kryt pod kličkou a otočte ho do vodorovné polohy. Tak se dostanete k šroubům. Kování jednou ročně promažte olejem, ať nezatuhne. Každého půl roku dopřejte těsnění v rámu výživnou kúru speciálními přípravky, např. silikonovým olejem. Zpomalíte tak proces přirozeného stárnutí. Těsnění zůstane déle pružné a bude spolehlivě plnit svou funkci. Pokud je poškozené, vyměňte ho co nejdříve. Nové těsnění vám dodá váš prodejce oken. Pozor, každé okno má jiné těsnění, je třeba vybírat podle profilového systému okna. Kontrolujte také průchodnost otvorů pro odvádění vody v profilech rámů, nahromaděné nečistoty odstraňte, aby voda mohla volně odtékat.

Natírání zakázáno

Jednou z nesporných výhod plastových oken je, že se po celou dobu své životnosti nemusejí natírat (!). A z mnoha důvodů to ani nedoporučujeme zkoušet. Hlavně proto, že barva nemusí k povrchu dobře přilnout. Jakýkoli takový zásah může být důvodem k zamítnutí případné reklamace, protože se tím mohou změnit vlastnosti profilu. Pokud natřete bílý profil tmavou barvou, bude profil automaticky náchylnější k tepelné roztažnosti, na což nemusí mít stavěnou statiku (výztuhy atd.). Ochranný bezbarvý lak je také zbytečný, okno tím nic navíc nezíská.

Jediné barvení je možné strojově při výrobě samotného profilu. V případě poškození povrchové barevné fólie se dají použít opravné fólie, ale to je už spíš téma na závady...

Zažloutlé okenní rámy reklamujte

Žloutnutí okenních rámů je častý problém zejména u starších plastových oken nebo oken z nekvalitních, levných profilů neznámých značek. Svou roli také hraje působení UV záření. Zažloutnutí bohužel nijak nevyčistíte, protože jde o degeneraci základního materiálu, z něhož je profil vyroben. V takovém případě máte plné právo okna reklamovat.

U kvalitních oken od renomovaných výrobců se žloutnutí bát nemusíte. Plastové profily vyráběné z PVC obsahují dnes už bezolovnaté barevné stabilizátory a antioxidanty, které zaručují, že základní bílá barva zůstane bílou i za mnoho let. Stejným způsobem jsou ošetřeny také fólie, kterými jsou potahovány profily barevných oken.

Poprvé vám možná údržba plastových oken zabere trochu více času, ale s každým dalším mytím se jednotlivé úkony stanou rutinou. Odměnou za péči, kterou oknům věnujete, budou stále krásná a plně funkční okna a hlavně dobrý výhled.

Okenní systém bez kompromisů

S rostoucími cenami za energie hledá každý z nás cesty, jak ušetřit. Správný výběr kvalitních plastových oken dokáže snížit náklady na vytápění domácnosti i o několik tisíc korun ročně. Výhodný poměr cena/výkon nabízí okenní systém Eforte od společnosti Deceuninck. Profily s vestavnou hloubkou 84 mm, standardní ocelovou výztuhou a bez přídavných izolačních prvků dosahují jedinečné hodnoty součinitele prostupu tepla rámem Uf = 0,95 W/m2K, takže okna snadno splní požadavky nízkoenergetického nebo pasivního bydlení. Nová technologie lepení zasklení umožňuje vyrobit na přání okna s výškou až 2,6 m a do rámu lze použít i obzvláště silné, bezpečnostní a izolační sklo široké až 56 mm. Na výběr je spousta barev a dekorů podle individuálních přání, ve stejně široké paletě barev se nabízejí i hliníkové kryty, které dají oknům zcela nový rozměr. Jejich výhodou je pak také prakticky neomezená možnost volby barevného odstínu.

 

 
 
 

Deceuninck Group je přední evropský výrobce kvalitních PVC okenních a dveřních profilů s parametry pro nízkoenergetické a pasivní bydlení. Zaměřuje se také na výrobu stavebních systémů, zejména fasádních obkladů a teras. Skupina Deceuninck se řadí mezi tři největší výrobce okenních profilů v Evropě. Je aktivní ve více než 20 zemích Evropy (včetně Ruska a Turecka), dále v Severní i Jižní Americe, Asii a Austrálii.

Česká pobočka Deceuninck, spol. s r. o. (dříve Inoutic/Deceunink, spol. s r. o.), byla založena roku 1993. Na na českém, slovenském a maďarském trhu tedy úspěšně působí už více než 25 let. Zajišťuje prodej, marketing, technickou podporu a zákaznický servis okenních a dveřních systémů – Eforte, Prestige a Arcade, novinky Elegant i stavebních systémů, jako jsou terasy z kompozitního materiálu Twinson či hliníkové fasádní obklady Premium.

www.deceuninck.cz

Markéta Rejmonová

Tel.: 739 547 358

E-mail: marketa(zavináč)doblogoo.cz

 
Stáhnout vizitku autora
 
Kam dál?
 
DIY hračky pro malé i velké
 

DIY hračky pro malé i velké

Balakryl

Publikováno: 13. 02. 2020

 

Více

 

 

© 2019 doblogoo s.r.o. [čti: doblogů]