doblogoo

Česká technologie míří do vesmíru. Žaluzie ze Vsetína ochrání posádku ISS

Climax

Publikováno: 01. 04. 2019
Autor: Lukáš Jungbauer

 

Stáhnout celou zprávu Tisknout zprávu Fotogalerie

 

 

Climax, největší český výrobce stínicí techniky, se zařadil mezi dvacítku tuzemských firem zabývajících se vývojem a výrobou kosmických technologií. Vsetínská společnost úspěšně dokončila zakázku na celokovový stínicí systém pro 17 oken Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Climax během tří let vyvinul a úspěšně otestoval žaluzie Protal se zesílenými lamelami a ochranou proti vesmírnému záření. 

 

„Naše žaluzie fungují na Mezinárodní vesmírné stanici vlastně jako kosmické okenice. Uzavřený pancíř žaluzií Protal, které vyvinuli kolegové v našem vývojovém centru ve Vsetíně, odolá i těžko představitelným extrémním podmínkám na oběžné dráze Země. Na jeho povrch jsme nanesli speciální vrstvu za použití nanotechnologií,“ říká David Žabčík, ředitel společnosti Climax. Na technologicky náročné výrobě se podíleli experti z Česka i Francie a Švýcarska, kde má firma dceřiné společnosti.

Zastíní a ochrání před zářením

I jednodenní pobyt ve vesmíru je pro lidský organismus náročný, natož pak několikatýdenní mise. Dopravní letadla dnes létají ve výškách nad 10 kilometrů, kde už tolik atmosféry nezůstává a kosmické záření působí na personál i cestující v letadle. Ještě významnější je vliv tohoto záření mimo atmosféru země. V kosmickém prostoru žádná ochrana není a okna stanice navíc poškozuje vesmírný prach. Protal je proto vyrobený z 60 mm silné slitiny hliníku a lithia a splňuje nejvyšší třídu odolnosti číslo 6.

Nízká gravitace má navíc negativní dopad na spánek a posádky tak často trpí ve stavu beztíže nespavostí. Za jediný den navíc zažije ISS 16 východů a západů slunce. Posádka si proto v nočních hodinách dopomáhá zatahováním žaluzií na oknech, aby uvnitř vytvořila dojem tmy.

„Vlastní výrobu pro vesmírný průmysl doprovází spousta testování, ať už v termální komoře, ve vakuové komoře, vibrační testy, testy životnosti nebo testy mechanické. Celý projekt trval tři roky a objem požadavků byl nesmírně velký. Jsme ale velice hrdí, že můžeme být malou součástí společného projektu pěti kosmických agentur NASA, Roskosmos, JAXA, CSA a ESA,“ říká David Žabčík, ředitel společnosti Climax.

 

Tato tisková zpráva je aprílový žertík. Ale kdo ví, kde budeme instalovat žaluzie za pár let. :-) 

 

 
 
 

Společnost CLIMAX je největším výrobcem stínicí techniky v České republice. Zaměstnává přes 500 zaměstnanců a patří k významným zaměstnavatelům ve Zlínském kraji. Na trhu působí již od roku 1993 a po celou dobu své existence klade důraz na kvalitu a špičkové zpracování svých výrobků. Výroba, sídlo společnosti a vlastní vývojové centrum se nachází ve Vsetíně. Více než polovina všech výrobků směřuje na export do zemí západní Evropy. CLIMAX vyrábí venkovní žaluzie a rolety, markýzy, svislé fasádní clony, vnitřní látkové stínění, pergoly, sítě proti hmyzu a vnitřní žaluzie.  

www.climax.cz

Lukáš Jungbauer

Tel.: 724 729 773

E-mail: lukas(zavináč)doblogoo.cz

 
Stáhnout vizitku autora
 

 

© 2019 doblogoo s.r.o. [čti: doblogů]