Češi jsou voyeuři a nebojí se to přiznat

Climax

03.06.2019

Michaela Čermáková

Téměř polovině obyvatel naší republiky je vidět do oken a 80 % z nich to vadí. Své sousedy rád šmíruje každý třetí Čech. Nejčastěji pozorují běžný chod cizích domácností (32 %), ale i převlekání sousedů (19 %), jejich hádky (18 %) a v 6 % případů dokonce i sex.

To jsou některá zjištění z exkluzivního průzkumu Češi a voyeurismus, který si nechala zpracovat společnost Climax, největší český výrobce stínicí technicky. Online průzkumu se v dubnu letošního roku zúčastnilo prostřednictvím Českého národního panelu 1007 Češek a Čechů starších 18 let.

Nejvíce šmírují mladí muži z velkých měst

Pro někoho možná překvapivě, protože obecné klišé říká, že zvědavější jsou ženy. Nejčastěji šmírují přes okna mladí lidé ve věku 18–29 let (49 %). Naopak nejméně do soukromí cizích nahlížejí lidé starší 60 let (30 %).

Voyeurismus převažuje ve velkých městech, kde 45 % respondentů nahlíží ostatním do oken. Je to dáno přibývající nahuštěnou zástavbou, kdy je vidět do oken ne jednomu, ale dokonce desítkám dalším. 15 % obětí šmírování přiznalo, že se si jako obranu pořídilo na okna stínění.

„Lidé si pořizují stínění stále častěji nejen kvůli ochraně před sluncem, ale i ochraně svého soukromí. Zejména lidé ve městech si uvědomují, že jim je vidět domů, a chtějí tomu předejít, což nám potvrdil i náš průzkum. Celých 69 % populace v našem dotazníku uvedlo, že používá stínicí techniku i mimo slunečné dny, aby chránilo svoje soukromí,“ informuje Filip Šimara, obchodní ředitel společnosti Climax.

Čechy baví sledovat převlékání, hádky i sexuální hrátky sousedů

Z průzkumu pro Climax vyplynulo, že Čechům stačí sledovat přes okna běžný chod domácnosti svých sousedů (32 %), jako je třeba vaření a úklid. Téměř pětina respondentů se netajila tím, že ráda pozoruje hádky nebo jak se jejich soused či sousedka převléká. 6 % populace přiznalo, že když mají štěstí, sledují přes okna sex a něžnosti.

Nejvíce šmíráků i obětí je v Praze, slušňáci žijí na Severní Moravě

Zajímá vás, jak si vedou jednotlivé regiony České republiky a jaká jsou jejich „nej“? Jenom v Praze se dívá do oken sousedům téměř půl milionu obyvatel (43 %), což je nejvíce zvědavců připadajících na jeden region. Není tedy překvapivé, že jejich oběťmi se stala více než třetina Pražanů (37 %). Z celé republiky je zde nejčastěji baví sledovat hlavně domácí hádky a sex.

Pozorovat sex a hádky ostatních naopak nejméně zajímá obyvatele Severní Moravy a Slezska. Zároveň si ze všech regionů v republice nejvíce chrání svoje soukromí. 18 % regionu si pořídilo stínění jako ochranu soukromí.

Střední Čechy jsou regionem, kde je vidět do nejvíce domácností, a to skoro polovině (48 %). V celé republice si zde nejvíce šmíráků libuje ve sledování osobní hygieny a převlékání. Naopak více než polovina obyvatel Plzeňského a Jihočeského kraje (57 %)i Vysočiny s Jihomoravským krajem (60 %) přiznala, že vidí sousedům do oken.

Své soukromí si rádi střeží na Liberecku a Královéhradecku. 38 % zde vadí, že jsou šmírováni. Kdyby se přestěhovali do Karlovarského či Ústeckého kraje, možná by se jim ulevilo, protože tu žije nejméně šmíráků (30 %) a je to také region, kde je nejméně vidět do domácností (33 %).

Ani Střední Morava se nebojí šmírovat a být šmírována. Nejčastěji tu lidé sledují běžný chod domácností sousedů. Těm to zřejmě příliš nevadí, protože pouze 10 % z nich si pořídilo na okna stínění.

Jsme CLIMAX. Největší výrobce stínicí techniky v České republice

Společnost CLIMAX je největším výrobcem stínicí techniky v České republice. Zaměstnává přes 500 zaměstnanců a patří k významným zaměstnavatelům ve Zlínském kraji. Na trhu působí již od roku 1993 a po celou dobu své existence klade důraz na kvalitu a špičkové zpracování svých výrobků. Výroba, sídlo společnosti a vlastní vývojové centrum se nachází ve Vsetíně. Více než polovina všech výrobků směřuje na export do zemí západní Evropy. CLIMAX vyrábí venkovní žaluzie a rolety, markýzy, svislé fasádní clony, vnitřní látkové stínění, pergoly, sítě proti hmyzu a vnitřní žaluzie.

https://www.climax.cz/
Michaela Čermáková

© doblogoo s.r.o. [čti: doblogů]