Climax zastínil předchozí roky. V červnu prodal stínění za rekordních 152 mil.

Climax

26.08.2020

Michaela Čermáková

Vsetínská společnost CLIMAX, největší český výrobce venkovních žaluzií, rolet, markýz, pergol a dalšího stínění, zvýšila v roce 2019 obrat o 9,48 % na 1,26 miliardy korun. Zisk po zdanění meziročně vzrostl o čtvrtinu na 66 milionů a investice v loňském roce dosáhly výše 139 milionů korun. O stínění byl zájem také v první polovině letošního roku, negativním dopadům koronavirové krize navzdory. Tržby společnosti za prvních šest měsíců meziročně rostly o 5,54 procenta na 612 milionů.

Climax v pololetí 2020

„Letošní první kvartál se vyvíjel skvěle a navázal na úspěšný rok 2019. V dubnu jsme kvůli preventivním opatřením zastavili výrobu na několik dnů a plánovaný měsíční obrat klesl zhruba na polovinu. Od května vyrábíme v obvyklém provozu a letošní červen i červenec přinesly historicky rekordní obraty, kdy jsme vyráběli na hranici našich kapacit,“ říká David Žabčík, ředitel společnosti CLIMAX.

I přes těžké časy se vsetínské firmě podařilo udržet si všechny zaměstnance a stále nabírá nové. „Kromě pozic ve výrobě personálně výrazně posilujeme především divize IT a Vývoj, které vnímáme jako klíčové pro další růst společnosti,“ dodává David Žabčík.

Ani plánované investice do rozvoje výroby nebyly příliš poznamenány, jak dokládá David Žabčík: „Krátkodobé dopady na stavebnictví nevnímám nijak zásadně. Je před námi významná 150milionová investice do rekonstrukce výrobní haly, v níž bude následně instalována technologie plně automatického lakování, centrální sklad pro lakování a výroba krycích plechů. Podnikáme na řadě evropských trhů, kde máme stále velký potenciál růstu, a to i v případě očekávaného poklesu trhu jako celku. Ve střednědobém pohledu sice počítáme s tím, že se v Evropě bude zahajovat méně nových stavebních projektů, ale celkově vidíme vývoj optimisticky.“

Rok 2019 v kostce

CLIMAX v loňském roce vyrobil přes 750 000 výrobků. Nejoblíbenějším produktem, který se zároveň nejvýznamněji podílí na tržbách, jsou venkovní žaluzie. „Venkovní žaluzie jsou naší vlajkovou lodí. Jejich výroba je z velké části podepsána pod naším růstem a úspěchy. Venkovní žaluzie vyrábíme a vyvíjíme už 17 let a 29. června 2020 jsme vyrobili jubilejní miliontý kus. Byl součástí větší zakázky do Francie. Do budoucna ale plánujeme významný růst objemu i ve fasádních clonách, roletách a pergolách. Širší diverzifikace výrobního sortimentu je pro nás velmi důležitá,“ říká David Žabčík, ředitel společnosti.

V Česku prodává stínění značky CLIMAX přes 40 autorizovaných prodejců a díky dlouhodobé obchodně-marketingové aktivitě se jim daří zvyšovat jak prodávaný objem, tak i tržní podíl. Výrazně roste také objem exportovaného zboží. „Našimi hlavními exportními trhy, kterých je aktuálně více než 30, jsou Rakousko, Slovensko, Německo, Francie a Švýcarsko. Podíl exportu byl v roce 2019 necelých 60 %,“ dodává David Žabčík. Pro následující období chce firma ještě zvýšit svoji aktivitu ve Skandinávii a na Blízkém východě. V březnu koupil CLIMAX 75% podíl ve švédské rodinné firmě prodávající stínění.

S obratem přes 1,26 miliardy korun je CLIMAX největším českým výrobcem stínicí techniky. Česká firma vznikla v roce 1992, dnes do skupiny CLIMAX patří i dceřiné společnosti ve Francii, Švýcarsku a nově také ve Švédsku. V roce 2019 firma zaměstnávala 449 lidí. Sídlo a výrobu má ve Vsetíně.

Největší výrobce stínicí techniky v České republice

Společnost CLIMAX je největším výrobcem stínicí techniky v České republice. Zaměstnává přes 500 zaměstnanců a patří k významným zaměstnavatelům ve Zlínském kraji. Na trhu působí již od roku 1993 a po celou dobu své existence klade důraz na kvalitu a špičkové zpracování svých výrobků. Výroba, sídlo společnosti a vlastní vývojové centrum se nachází ve Vsetíně. Více než polovina všech výrobků směřuje na export do zemí západní Evropy. CLIMAX vyrábí venkovní žaluzie a rolety, markýzy, svislé fasádní clony, vnitřní látkové stínění, pergoly, sítě proti hmyzu a vnitřní žaluzie.

https://www.climax.cz/
Michaela Čermáková

© doblogoo s.r.o. [čti: doblogů]