Jak připravit bazén k zimnímu spánku

Albixon

16.09.2021

Lucie Krejbichová

Pokud zatím nevyužíváte pro ohřev vody ve vašem bazénu například tepelné čerpadlo a vaše koupací sezóna tak nepokračuje až do října, je čas myslet na zazimování bazénu. Existuje celá řada návodů, jak na to. Pokud s tím ale zatím nemáte žádnou zkušenost, mohlo by pro vás být složité se v množství rad správně zorientovat. Přinášíme proto několik bodů, jak postupovat a na co při zazimování nezapomenout, aby váš bazén v pořádku přečkal chladné období a s prvními slunečnými dny byl rychle zase připraven na novou koupací sezónu. 

Spolehněte se na profesionální pomoc 

Pokud zazimování bazénu svěříte do péče našich profesionálně vyškolených techniků z ALBIXONU, zvolíte tu nejjednodušší cestu, kterou vám můžeme doporučit. Naši technici bazén nejenom zazimují, ale zodpoví vám i veškeré dotazy týkající se obsluhy technologií a řešení možných problémů s údržbou bazénové vody, případně použijí i vhodné chemické přípravky. 

Jak jednoduše zazimovat bazén svépomocí

Pokud se rozhodnete zazimovat bazén svépomocí, níže naleznete naše doporučení. Tím prvním je už samotný výběr bazénu. Hlavní předností bazénů řady QBIG BENEFIT je totiž to, že je díky inovativní technologii není potřeba při zazimování téměř vypouštět. Šetří tak nejen finance a životní prostředí, ale každoroční zazimování je tak i mnohem jednodušší. 

Kdy začít se zazimováním?

Zazimování bazénu doporučujeme až ve chvíli, kdy teplota vody klesne pod 10 °C. Do té doby by měla být v provozu nainstalovaná technologie. 

Na co nezapomenout při zazimování bazénu?

V následujících 8 krocích jsme stručně shrnuli, na co byste rozhodně neměli zapomenout, pokud se rozhodnete pro zazimování bazénu svépomocí. Některé kroky se liší podle typu bazénu – skimmerový nebo přelivový.  

1. Odstraňte nečistoty

Bazén je potřeba nejdříve důkladně vyčistit, pro což je ideálním pomocníkem bazénový vysavač. Doporučujeme vyluxovat dno i stěny. Hlavně u větších bazénů se vyplatí investovat do poloautomatických či automatických vysavačů s vyšším výkonem, jako je např. vysavač Dolphin, který lze navíc ovládat pomocí mobilní aplikace.

přelivového bazénu sejměte ochrannou mřížku a vyčistěte přelivový žlábek. Odstraňte z něj zazimovací zátku a obsah žlábku vypusťte ven. Zátka musí být v zimním období odstraněna. Voda, která by se mohla do žlábku dostat, tak bude mít kudy odtéct. Po vyčištění nezapomeňte opět nasadit krycí mřížku. Zazimovací zátku bezpečně uschovejte.

Skimmerové bazény mají proces čištění odlišný. Ze skimmeru vyjměte filtrační košík a do otvoru ve dně umístěte nástavec se zazimovacím trnem.

2. Pro vyčištění filtrace využijte funkci proplach

Proplach je jednou z poloh šesticestného ventilu. Během proplachu je třeba kontrolovat čistotu vypouštěné vody. Pro tento účel slouží průhledná část potrubí. Po proplachu je nutné vodu zafiltrovat. Při jakékoli změně polohy páky šesticestného ventilu musí být vypnuté oběhové čerpadlo.

3. Odvodněte všechny části bazénové technologie

Demontujte cirkulační trysky. Do jednoho z otvorů nasaďte další zazimovací trn. Do ostatních otvorů našroubujte zazimovací zátky. Vypusťte vodu ze systému. Dbejte na to, aby v žádné části trubek (sací, cirkulační okruh, okruh tepelného čerpadla) nezůstala voda. Na jaře by na vás totiž mohlo čekat nepříjemné překvapení v podobě popraskaných trubek.

4. Odpusťte filtrační nádobu

Poté, co je bazénová voda odpuštěna z potrubí, je důležité odpustit i filtrační nádobu. To lze provést buďto povolením vypouštěcího šroubu, nebo pomocí vysavače na vodu. 

5. Odpojte čerpadla

Odpojte filtrační čerpadlo a umístěte ho na teplém a suchém místě. Pokud je součástí všeho bazénu protiproud, nezapomeňte ani na zazimování protiproudu a jeho čerpadlo rovněž uskladněte na teplém a suchém místě.

6. Zkontrolujte ventily

Přesvědčte se, že jste otevřeli všechny uzavírací ventily a že se opravdu nikde v technologii nenachází voda. Kontrolu lze provést buď pomocí vodního vysavače, nebo stlačeného vzduchu. 

7. Nainstalujte dilatační plováky

Zimní dilatační plováky zabraňují tomu, aby se na hladině bazénu vytvořila souvislá vrstva ledu, která by mohla poškodit některé jeho části. Spojením plováků by mělo dojít k vytvoření úhlopříčného řetězu na hladině bazénu.

8. Aplikujte zazimovací roztok

Posledním úkonem je aplikace zazimovacího prostředku do bazénové vody, abyste předešli přemnožení řas a vápenatých usazenin na povrchu bazénu, ze kterých byste na jaře rozhodně neměli radost. 

Jedná-li se o bazén se zařízením na úpravu vody (UV lampou, dezinfekčním ionizátorem nebo zařízením na údržbu bazénové vody pomocí mořské soli), je vhodné zazimovat i toto příslušenství podle návodu. 

ALBIXON a. s. je přední českou firmou zabývající se výrobou a montáží bazénů a zastřešení již více než 25 let. Svým zákazníkům dodává také vířivky a bazénové příslušenství. Výrobky vyváží do 70 zemí světa. Vlastní prášková lakovna v Hořovicích je největší svého druhu v Evropě. Díky vlastnímu vývojovému centru, které neustále sleduje nejmodernější trendy v oblasti techniky, designu, bezpečnosti a ochrany životního prostředí, přináší značka ALBIXON na trh kvalitní, inovované a technicky promyšlené výrobky.

https://www.albixon.cz/
Lucie Krejbichová

© doblogoo s.r.o. [čti: doblogů]