Plastové okno do dřevostavby? Lepší než dřevěné

Deceuninck

10.03.2019

Markéta Rejmonová

Podle Českého statistického úřadu a Asociace dodavatelů montovaných domů bylo v loňském roce z celkového počtu 18 287 dokončených rodinných domů asi 2 945 dřevostaveb. To znamená, že každý šestý nově dokončený rodinný dům je dřevostavba. Jejich obliba u nás v posledních letech strmě roste a dotahujeme se dokonce na okolní státy. V Německu a Švýcarsku je přitom podíl dřevostaveb u nových domů kolem 20 %, v Rakousku až 30 %. Zdá se, že lidé mají k dřevostavbám stále větší důvěru.

„Tady v okolí Berouna je podíl dřevostaveb ještě vyšší, tak kolem 40 %“, říká Lukáš Černík, majitel firmy Lucern, která staví dřevostavby podle individuálních přání zákazníka. „Lidé vidí, že dřevostavby mohou být krásné, moderní, nízkoenergetické nebo i pasivní. Velkou předností je také rychlost a čistota výstavby. Cenově se pohybujeme podobně jako zděné domy. A na pasivní dřevostavbu dokonce získáte 450 000 Kč dotaci z programu Zelená úsporám. A životnost? U dobře provedené dřevostavby, o kterou se její majitel správně stará, je stejná jako u zděného domu,“ shrnuje Černík výhody dřevostaveb.

Životnost dřevostavby je závislá na vzduchotěsnosti obálky budovy, aby se do konstrukce nedostávala žádná vlhkost z domu ani z vnějšího prostředí. Zkušení dodavatelé dřevostaveb si ji ověřují tzv. blower-door testem, kdy po dokončení stavby interiér domu „nafouknou“ ventilátorem a speciálním přístrojem měří, kolik vzduchu proudí netěsnostmi. U pasivních dřevostaveb je tato kontrola dokonce povinná.

Co přesně ale znamená „správně se starat o dřevostavbu“? Zásadní je udržet v ní správnou relativní vlhkost vzduchu, ideálně 40-50 %. Pasivní dřevostavby musí být vybaveny rekuperačním systémem, který výměnu vzduchu zajištuje, a vytápěny jsou tepelným čerpadlem. Pokud ale dřevostavbu v pasivním standardu nechcete (rekuperační systém v domě pořídíte od 120 000 do 200 000 Kč), musíte se spolehnout na správné větrání domu a vhodné užívání vnitřního prostoru.

„V dřevostavbě, ale i v jiných domech, doporučujeme větrat průvanem, tedy využívat možnosti přirozeného větrání.  Zní to možná legračně, ale pokud několikrát za den na okamžik (maximálně 4 minuty) otevřete všechna okna a dveře v domě, vzduch uvnitř se vymění, sníží se hladina vzdušné vlhkosti a sníží se tak i pravděpodobnost vzniku kondenzátu, tedy rosení oken,“ upozorňuje Libuše Šindelářová, odborná technička ze společnosti JIS, která dodává kvalitní plastová okna.

„Hladinu vlhkosti v domě zásadním způsobem ovlivňuje i způsob jeho užívání. V domě bychom neměli sušit prádlo, při vaření používat digestoř, během koupání mít zavřené dveře od koupelny a tak dále,“ říká Šindelářová s tím, že tato pravidla platí i pro zděné domy. I u nich může dlouhodobá nadměrná vlhkost vzduchu vyvolat kromě rosení oken také vznik plísní.

Okna a jejich bezchybná montáž jsou pro dřevostavbu velmi důležité. Odborníci doporučují provést montáž stavebních výplní s použitím parotěsných a paropropustných pásek (na základě norem ČSN 730540-2 a 746077). Aby pásky plnily svou funkci, je nutné zvolit vhodný typ a vše provést maximálně pečlivě. Okna by tedy raději měli instalovat odborně vyškolení montážníci.

„Jsem sice zastáncem přírodních materiálů, ale viditelná povrchová úprava dřevěných oken nevydrží dlouho a jejich renovace je pak dost náročná. Dřevostavby a zvláště ty postavené v pasívním standardu navíc musí mít okna s vynikajícími tepelně izolačními vlastnostmi. Hliníková okna jsou zase příliš nákladná. Nakonec se nám osvědčila okna s plastovými profily Eforte od společnosti Deceuninck. Mají probarvené i jádro profilu a věrně tak napodobují moderní šedé odstíny hliníku, které dnes zákazníci často preferují,“ říká k výběru oken Lukáš Černík.

Ani velké prosklené plochy nejsou pro dřevostavbu problém. Nosnost dřevěné konstrukce je dostatečná. Dokonce i pasivní dřevostavba může mít velká okna či prosklené terasové dveře. Doporučujeme jejich orientaci směrem na jih, aby v zimě mohla tepelnými zisky přispívat k vytápění domu. V létě je samozřejmě nutné zajistit předokenní stínění např. ve formě předokenních žaluzií. Při výběru těchto oken či dveří je důležité mít na paměti, že součinitel tepelné prostupnosti u oken (Uw) pro pasivní stavbu musí být nižší než 0,8 W/m2.K a u dveří pak (Ud) 0,9 W/m2.K

Foto: Vzorová dřevostavba Lucern v Levíně u Berouna, všechna okna a dveře s PVC profily Inoutic Eforte, realizace oken a dveří JIS

Deceuninck Group je přední evropský výrobce kvalitních PVC okenních a dveřních profilů s parametry pro nízkoenergetické a pasivní bydlení. Zaměřuje se také na výrobu stavebních systémů, zejména fasádních obkladů a teras. Skupina Deceuninck se řadí mezi tři největší výrobce okenních profilů v Evropě. Je aktivní ve více než 20 zemích Evropy (včetně Ruska a Turecka), dále v Severní i Jižní Americe, Asii a Austrálii.

Česká pobočka Deceuninck, spol. s r. o. (dříve Inoutic/Deceunink, spol. s r. o.), byla založena roku 1993. Na na českém, slovenském a maďarském trhu tedy úspěšně působí už více než 25 let. Zajišťuje prodej, marketing, technickou podporu a zákaznický servis okenních a dveřních systémů – Eforte, Prestige a Arcade, novinky Elegant i stavebních systémů, jako jsou terasy z kompozitního materiálu Twinson či hliníkové fasádní obklady Premium.

https://www.deceuninck.cz/
Markéta Rejmonová

© doblogoo s.r.o. [čti: doblogů]