Postupovky ze 6. ročníku Balakryl RECY věci

Balakryl

11.07.2018

Michaela Čermáková

Skladatelův toaletní stolek (z kufru) od Martina Zatloukala

Martin neměl malé ambice. Na sběrném dvoře našel kovovou kostru staré lavice, kterou nejprve zbavil původního nátěru a rzi, a pak ji elektrickou rozbrušovačkou rozřezal a svařil do podoby pultíku, který potřeboval. Tuto kovovou konstrukci poté natřel černým Balakrylem UNI mat. Pro vrchní část stolku použil plastovou skořepinu kufru. Do jeho víka vlepil noty a kus tabule. Do spodní části kufru potom přišrouboval přesně vyměřenou dřevěnou desku, do níž vyřízl otvor na polní lahev. Ta může sloužit třeba jako stojan na tužky. Nakonec opravil ještě starou lampičku, kterou ke stolku také připevnil. 

Nabídková tabule pro horskou restauraci – Marta Zoubková

Až na pár oděrek v podstatě nepoškozený obrázek ulovila v kontejneru Marta. Historické lyže a hůlka byl další poklad. Lyže i rámeček poctivě obrousila, aby vynikla původní struktura světlého dřeva. Povrch pak ošetřila jen tenkovrstvou lazurou Dixol. Z lyží a hůlky vyrobila stojan. Původní malbu na obraze přetřela dvěma vrstvami černé Tabulové barvy a nabídková tabule pro horskou restauraci byla na světě.

H. G. Wells – Tomáš a Romana Inderkovi (stolek s hodinami)

Torzo starého konferenčního stolku musel Tomáš nejprve celé rozebrat, obrousit, opravit a poté zase zpátky sestavit. Následně mu Romana dala krásně hnědou barvu tenkovrstvou lazurou Balakryl Dixol. Společně si pak připravili novou desku pod vrchní sklo, na níž se rozhodla umístit hodiny vlastní výroby. Hodinový strojek ze starých hodin byl v pořádku a dobře posloužil. Jako ciferník použili, co sběrný dvůr dal, bylo kovové a dalo se přišroubovat (zejména různé kovové podložky a profily). Tyto kovové části natřeli černým Balakrylem UNI mat. Ciferník je vždy potřeba dobře vyměřit, aby hodiny ukazovaly přesně. Díky Tomášovi a Romaně dostal konferenční stolek čas (na svůj další život).

Ajax Industria – Michal Prusek (lampa z vysavače)

K čemu by se tak mohl ještě hodit starý rozbitý vysavač? Ten už by opravdu asi vyhodil každý z nás. Michal se však rozhodl, že tomuto kousku vdechne druhý život. Odstranil přední stěnu, opatrně vyndal celý vnitřek vysavače, až mu zbylo jen plechové tělo, které musel broušením zbavit původního nátěru. Pak jej natřel černým Balakrylem UNI mat. Dovnitř přišrouboval reflektor. Původní přední stěnu vysavače osadil mřížkou z pletiva, vyrobil červené dřevěné držadlo a stojan lampy pořídil ze starých berlí. 

Romantický stoleček od víly – Dana Dostalíková (renovace nočního stolku)

Noční stolek, jaký měly snad všechny naše babičky. Tenhle, nalezený na sběrném dvoře v Brně, však již nebyl v pěkném stavu. Dana musela nejprve zbrousit starý lak, a dokonce horkovzdušnou pistolí opálit zbytky nátěru. Následně vzala do rukou Balakryl UNI mat odstín slonová kost a celý stolek pečlivě ze všech stran dvakrát natřela. Aby nebyl stolek tak fádní, oživila ho fialovo-modrým modrým obtiskem. Jako šablonu použila kus starého krajkového (plastového) ubrusu.

Květinový stolek je od Lucie Palánové

Původní stůl na kolečkách změnila Lucie na květinový konferenční stolek se svítidlem. Začala lehkým zbroušením povrchu celého stolu a vyříznutím předkreslené květiny přímočarou pilou. Nově ze dřeva vyráběla boční tvarované profily, také přímočarkou. Základní barva celého stolu je bílý Balakryl UNI mat. Některé části jsou pak zdobeny tupováním houbičkou namočenou do zelenkavého odstínu, který si Lucie sama namíchala. Houbičku je při tupování dobré hodně vysušit, aby byl efekt pěkný. Svítidlo je vyrobené z LED pásky a květy ze spodních části PET lahví. 

www.balakrylrecyveci.cz 

Dnes již legendární značka nátěrových hmot Balakryl se zrodila v polovině 80. let min. století. Na konci roku 1985 byla v závodu Tebas zastavena výroba rozpouštědlových barev a výrobní program se zaměřil na ekologické disperzní nátěrové hmoty. Raketový start zaznamenaly v roce 1987, kdy byla představena nová barva – Balakryl V 2045, která si brzy získala velkou oblibu u zákazníků. Od 6. dubna 2009 patří značka Balakryl pod křídla společnosti PPG.

https://www.balakryl.cz/
Michaela Čermáková

© doblogoo s.r.o. [čti: doblogů]