Připravte své topení na zimu včas

Balakryl

12.07.2017

Michaela Čermáková

Většinu roku jim nevěnujeme pozornost, ale bez nich bychom se v našich domovech neobešli. O čem je řeč? O radiátorech. Na tento zdroj tepla si většinou vzpomeneme až první podzimní dny, když nám k zahřátí nestačí ani teplé ponožky. V tento čas je však dobré mít už radiátory zrenovované a připravené k nové topné sezoně. Barva Balakryl Radet je určená k renovačním nátěrům teplovodních topení. Postará se o delší životnost i zkrášlení této důležité součásti našich domovů.

Nátěry na radiátorech jsou časem v důsledku velké námahy narušovány. Teplotní výkyvy a horká voda se na radiátorech znatelně podepisují a dochází k poškození nátěru, který se začíná odlupovat. Na topení se mohou objevovat žluté skvrny, nebo dokonce rez. Tím je ohrožena funkčnost topení a také celkový estetický dojem z interiéru. Aby mohly radiátory v interiéru zajišťovat tepelnou pohodu a působit nerušivým estetickým dojmem, je potřeba o ně správně pečovat.

Renovace topení v pěti krocích:

1)    Topení zbruste

Před natíráním je potřeba připravit povrch. Nesoudržné a nepřilnavé nátěry i zkorodovaná místa zbruste ocelovým kartáčem nebo brusnou houbičkou. Pokud byste se rozhodli topení natírat až v době sezony, nezapomeňte ho před započetím renovace vypnout a nechat zcela vychladnout.

2)    Očistěte a omyjte

Zbroušené topení poté očistěte od veškerých nečistot. Nejdříve ho omeťte smetáčkem, abyste ho zbavili prachu. Důležité je odstranit z topení i mastnotu. K tomu dobře poslouží speciální odmašťovací přípravky. Krok důkladného čištění nezanedbejte, protože rozhoduje o tom, jak k povrchu přilne nový nátěr. Nezapomeňte ani na hůře dostupné spoje a šroubení. 

3)    Připravte prostor okolo topení 

Všechna místa, která chcete ochránit od barvy, tedy především měřáky a kohouty sloužící k ovládání teploty, přelepte lepicí páskou. K zakrytí podlahy pod a v okolí radiátoru poslouží karton nebo zakrývací fólie. 

4)    Silně poškozená místa natřete základním nátěrem

Jestliže byl nátěr na vašem topení velmi degradovaný a zbrousili jste topení až „na kov“, použijte před aplikací vrchního nátěru nejprve na silně poškozená místa Balakryl Antikor. Ten připraví povrch pro lepší přilnavost vrchního nátěru, navíc je rychleschnoucí, takže neztratíte jeho aplikací mnoho času. Radiátor musí být před natíráním suchý, čistý a hladký.

K aplikaci doporučujeme použít zaoblený váleček a zárohový štětec, který se dostane i do hůře dostupných míst. Po zaschnutí „základovky“ lehce zbruste okraje opravených míst brusným papírem, aby se nově natřený povrch vyrovnal s původním nátěrem.

5)    Aplikujte vrchní nátěr

Nakonec natřete celý povrch vrchní barvou Balakryl Radet, která je určená přímo na teplovodní topení. Po 4–6 hodinách při teplotě 20 ºC bude nátěr zaschlý a topení budete moci ihned používat. 

Dnes již legendární značka nátěrových hmot Balakryl se zrodila v polovině 80. let min. století. Na konci roku 1985 byla v závodu Tebas zastavena výroba rozpouštědlových barev a výrobní program se zaměřil na ekologické disperzní nátěrové hmoty. Raketový start zaznamenaly v roce 1987, kdy byla představena nová barva – Balakryl V 2045, která si brzy získala velkou oblibu u zákazníků. Od 6. dubna 2009 patří značka Balakryl pod křídla společnosti PPG.

https://www.balakryl.cz/
Michaela Čermáková

© doblogoo s.r.o. [čti: doblogů]