Jak pandemie změnila naše zahrady? Jaké jsou trendy a stavební novinky pro terasy?

Deceuninck

10.05.2022

Markéta Rejmonová

Před pandemií covidu-19 převažovala poptávka po okrasných a bezúdržbových zahradách. Během lockdownů se ale tento trend změnil. Lidé mají opět touhu si sami něco vypěstovat, alespoň bylinky. Trendem jsou vyvýšené záhony a do módy se vrací i skleníky. Důraz na jednoduchou údržbu a estetiku ale zůstává. S tím souvisí i rostoucí obliba dřevoplastu v českých zahradách nebo vyšší prodeje robotických sekaček.

„Zahrady dnes bývají kvůli ceně pozemků spíše menší, proto je pochopitelné, že lidé chtějí, aby i ty užitné prvky byly na pohled pěkné,“ upozorňuje Martin Severin, zahradní architekt z Brandýsa nad Labem. „Jsem sice příznivcem spíš čistě přírodních materiálů, ale oblibu dřevoplastu chápu. Dobře se s ním dají obložit vyvýšené záhony, ať už jsou ze ztraceného bednění nebo jde jen o kovovou konstrukci vystlanou nopovou fólií. Hodí se i do skleníků na cestičky nebo schody (u skleníků zapuštěných pod úroveň terénu),“ doplňuje Martin Severin.

Trendy ve světě teras

Terasa ve skandinávském stylu s novinkou Essential XL

S dřevoplastem se dá díky jeho odolnosti vůči škůdcům a vlivům počasí na zahradě kouzlit různě. Primárně je ale využíván na stavbu teras – u domu, kolem bazénu nebo třeba na balkoně či na střeše. Právě na těchto větších plochách krásně vynikne novinka Essential XL – komorové dřevoplastové desky z odolného materiálu Twinson s neobvyklou šířkou 18 cm a atraktivním designem. Hluboké, a přitom jemné drážkování na povrchu odráží světlo specifickým způsobem a terasa působí velmi moderně a nadčasově. Výhodou terasy Essential XL je i její nízká konstrukční výška (od 36 mm při pokládce na beton) a možnost plovoucí pokládky (kdy není třeba ji kotvit k podkladu, což by např. u střešních teras vedlo k porušení hydroizolace).

Práce se světlem, jemné barvy, důraz na design a eleganci – to vše je charakteristické pro skandinávský styl interiéru, který teď najdeme i na terasách. Možná díky potřebě pracovat z domova jsou terasy nyní ještě více takovým prodloužením interiéru. Jsou pohodlné a často vybavené prvky, které bychom dříve hledali venku jen stěží.  

Místo dřeva dřevoplast?

Rostoucí procento dřevoplastových teras v současné době pozoruje i zahradní architekt Martin Severin: „Vnímám odklon od tropického dřeva – především kvůli jeho ceně a nutnosti ho každoročně napouštět speciálními oleji. Podobně jsou na tom terasy ze severského modřínu, které byste také měli každoročně nějakou lazurou ošetřit, jinak si přiděláte práci na příští rok a terasa nebude vypadat tak pěkně. Proto když se moji zákazníci rozhodují mezi dřevem a dřevoplastem v podobné cenové hladině, dají nakonec buď jen na svůj pocit, nebo zohlední právě nároky na údržbu.“

Rok od roku zvyšující se poptávku potvrzuje i Petr Klaban, technický a produktový manažer společnosti Deceuninck, která dřevoplastové terasy Twinson vyrábí: „Průměrná terasa má kolem 20 m2 v ceně cca 59 400 Kč bez DPH, je z komorových dřevoplastových prken, v odstínu lískového oříšku nebo hnědé kůry. Lidé tedy stále volí zemité odstíny dřeva. Už ale také začínají s dřevoplastem experimentovat. U masivních desek vnímám vyšší zájem o atraktivní šedé odstíny (např. kouřový dub), které se hodí k moderním fasádám nebo stavbám obecně.“

Deceuninck Group
Společnost Deceuninck byla založena v roce 1937. Dnes patří mezi 3 největší výrobce PVC a kompozitních profilů pro okna a dveře. Centrála sídlí v belgickém Hooglede-Gits. Deceuninck má 17 výrobních závodů, 21 skladů a distribučních center, která zajišťují servis a rychlou dodávku zákazníkům. Společnost se zaměřuje na spolehlivost, inovace a udržitelnost. Je kótována na bruselské burze Euronext („DECB“).

Deceuninck, spol. s r. o.
Česká pobočka byla založena roku 1993. Už přes 30 let tedy úspěšně působí na českém, slovenském a maďarském trhu. Zajišťuje zde prodej, marketing, technickou podporu a zákaznický servis profilových systémů Deceuninck i stavebních systémů, jako jsou terasy z kompozitního materiálu Twinson či hliníkové fasádní obklady Premium.

https://www.deceuninck.cz/
Markéta Rejmonová

© doblogoo s.r.o. [čti: doblogů]

Nastavení cookies