Montáž dřevoplastové terasy Twinson krok za krokem

Deceuninck

14.05.2021

Markéta Rejmonová

Dřevoplastové terasy podtrhují vzhled domu a zároveň jsou jeho plnohodnotnou součástí. Můžete zde relaxovat, užívat si čas s rodinou a přáteli. Díky jejich vysoké odolnosti se často používají jako obklad v okolí bazénů, jezírek a zahradních cestiček. Výběr prověřeného a kvalitního materiálu je zárukou, že terasa dlouho vydrží jako nová, její údržba bude nenáročná a prodejcem deklarované vlastnosti budou odpovídat realitě.

Kompozitní terasový materiál Twinson od společnosti Deceuninck je ideálním spojením vzhledu dřeva s odolností PVC pro kryté i nekryté terasy nejen u rodinných domů. Twinson je vhodný i na balkony, střešní terasy nebo vysoce zátěžové terasy hotelů, restaurací apod. Systém je navržen tak, aby montáž nebyla náročná a ušetřila čas i finance svým majitelům.

Precizní instalace je prvním krokem, který zaručí dlouhou životnost terasy. I přesto, že je sestavení komponentů terasových systémů z materiálu Twinson jednoduché a rychlé, doporučují specialisté ze společnosti Deceuninck spolupracovat při plánování a montáži s certifikovanými firmami.

Vhodný podklad a spodní konstrukce terasy

Podklad by měl být v ideálním případě rovný a zpevněný. Nejvhodnější je beton, nebo alespoň zhutněné štěrkové lože, obojí o výšce alespoň 10 cm. Deceuninck však nabízí řešení i pro nerovné nebo nezpevněné plochy. Jak je vidět v tomto případě, odborníci si poradí i se starou dlažbou, nebo dokonce s trávníkem. Ten je vhodné zakrýt geotextilií, aby tráva později neprorůstala mezi prkny nové terasy. Terasu lze postavit i jako plovoucí, například v případě střešní terasy, kde by byla kotvením k podkladu porušena hydroizolace. Od kvality a typu podkladu se odvíjí i cena terasy, potažmo také montáže.

„Pro podkladovou (tj. spodní) konstrukci terasy je ideální využít speciální hliníkové profily, lze však použít i jinou kovovou nebo dřevěnou konstrukci (například u výrazně atypických řešení, jako jsou visuté terasy). U těchto nesystémových řešení, a to u všech výrobců teras, však bývá problém se zárukou,“ upozorňuje Petr Klaban, technický a produktový manažer pro stavební systémy Twinson.

Sklon spodní, nosné konstrukce terasy by měl být minimálně jeden či dva stupně, aby byl zajištěn odvod vody z terasy. Pro zajištění sklonu odborníci používají dostatečně široké podpůrné profily a podložky pod profily, které korigují úhel a správné nasměrování sklonu terasy (směrem od domu nebo od bazénu apod.). Poté se vypočítá počet potřebných palubek.

Před pokládkou nosné konstrukce se určí, jakým směrem půjdou spáry (desky terasy), a poté napříč položí podpůrné profily. Mezi profily se ponechá prostor pro drenáž a dilataci. Ještě než se profily zafixují, je potřeba zkontrolovat, zda má podkladová konstrukce správný sklon. 20 až 30 centimetrů od okraje terasy se pokládá navíc jeden profil, který zabrání, aby se terasa na koncích zvedala a zadržovala na svém povrchu vodu.

Podkladová konstrukce se k povrchu připevňuje vruty. Výškově stavitelné patky vkládané mezi podklad a nosnou konstrukci vyrovnávají výškové rozdíly.

Pokládka nového povrchu

Po montáži podkladové konstrukce se na ni pokládají na míru nařezané palubky. Při zkracování palubek na požadovanou délku je potřeba vždy zohlednit dilataci (pozn.: rozpínání a smršťování materiálu vlivem výkyvu vysokých a nízkých teplot). Většinou se úprava délky provádí ještě před samotným dodáním, nicméně u větších staveb je možné ji zajistit i přímo na místě.

Začíná se zpravidla od zdi domu, okraje bazénu apod. Palubky se k nosné konstrukci připevňují pomocí plastových spon, které dávají terase jistou míru pružnosti. Spony se uprostřed k podkladové konstrukci přichytí pomocí vrutů. Poslední palubka na terase se opět zafixuje speciální sponou. U každé hrany terasy, včetně zdí domů, je potřeba nechat potřebný prostor pro dilataci.

Terasy namontované na hliníkové konstrukci je možné rozebrat v podstatě na jakémkoli místě – systém umožňuje vyndat jen jednu desku třeba ze středu. Není tedy nutné odmontovat všechny desky až na místo, které potřebuje opravu.

Závěrečné úpravy

Po montáži celého povrchu terasy se na viditelné hrany terasy nasadí zakončovací profily. V nabídce jsou buď hliníkové profily, sokly z materiálu Twinson nebo koncové krytky na jednotlivé desky.

Po dokončení montáže terasy je možné zbytky materiálu a nečistoty odstranit jemným kartáčem a vodou smíchanou s malým množstvím běžného saponátu používaného v domácnosti nebo použitím vysokotlakého čističe. Nikdy však nepoužívejte abrazivní prostředky. Hotovou terasu je také třeba ostříkat vysokotlakým čističem.

Doporučuje se nepokládat na čerstvě položenou terasu rohožku nebo větší předměty, jelikož povrch terasy pod vlivem UV záření a povětrnostních vlivů po nainstalování ještě několik týdnů světlá. Pak se tento proces zastaví a terasa zůstává stálobarevná po mnoho let.

Majestic Massive Pro

Na povrch prken Majestic Massive Pro je dodatečně nanesena polymerová ochranná vrstva, což umožňuje snazší údržbu. Díky této úpravě je povrch extrémně odolný vůči skvrnám a poškrábání. Čištění je pak mimořádně jednoduché a roztažnost materiálu velmi nízká. Desky Majestic Massive působí na pohled jako dřevěné, jsou ideální pro všechny terasy a balkony, obzvláště pro zastřešené plochy a zimní zahrady. Díky certifikaci požární odolnosti BROOF (t1) je možné používat tyto palubky na střechách či venkovních schodištích.

Deceuninck Group
Společnost Deceuninck byla založena v roce 1937. Dnes patří mezi 3 největší výrobce PVC a kompozitních profilů pro okna a dveře. Centrála sídlí v belgickém Hooglede-Gits. Deceuninck má 17 výrobních závodů, 21 skladů a distribučních center, která zajišťují servis a rychlou dodávku zákazníkům. Společnost se zaměřuje na spolehlivost, inovace a udržitelnost. Je kótována na bruselské burze Euronext („DECB“).

Deceuninck, spol. s r. o.
Česká pobočka byla založena roku 1993. Už přes 30 let tedy úspěšně působí na českém, slovenském a maďarském trhu. Zajišťuje zde prodej, marketing, technickou podporu a zákaznický servis profilových systémů Deceuninck i stavebních systémů, jako jsou terasy z kompozitního materiálu Twinson či hliníkové fasádní obklady Premium.

https://www.deceuninck.cz/
Markéta Rejmonová

© doblogoo s.r.o. [čti: doblogů]

Nastavení cookies