Pár tipů, jak a proč sušit ovoce a zeleninu v multifunkční parní troubě

Electrolux

01.08.2018

Lucie Krejbichová

V dnešní uspěchané době se často vracíme k tradicím našich babiček, které používaly kromě zavařování i sušení ovoce a zeleniny jako jednu z účinných metod uchování a skladování bohaté úrody svých zahrádek. Jednotlivé sušené druhy jsou díky tomu k dispozici během celého roku. Jsou nejen lahodnou, ale i zdravou pochoutkou a zpestřením našeho jídelníčku. Přinášíme vám pár tipů, jak a proč sušit plody pomocí multifunkčních parních trub Electrolux.

Sušení je přirozený a zdravý proces uchování ovoce a zeleniny

Sušením se z ovoce a zeleniny odstraní voda a zůstává v něm především cukr ve formě fruktózy a glukózy, který se sušením zakonzervuje. V šetrně usušeném ovoci se zachová dostatek vitamínů, železa, hořčíku a vápníku. Je také bohatým zdrojem vlákniny. Pokud si je usušíte doma, tak máte navíc jistotu, že neobsahují žádné přidané látky a umělá barviva.

Pravidla zdravého sušení

Při sušení čehokoliv obecně vycházejte z toho, že čím je potravina měkčí a šťavnatější, tím delší bude proces sušení. Na sušení využívejte pouze dobře zralé a nepoškozené plody bez známky hnilobných procesů, nakrájené na menší, přibližně stejně velké kousky ideálně zbavené pecek.

„Multifunkční parní trouby Electrolux, například modely EOB6850BOX, EOB8956AOX či EOB9956XAX disponují speciálními programy přímo na sušení ovoce a zeleniny“ prozrazuje Pavel Voska ze společnosti Electrolux. „Přesný postup, délku sušení, polohu plechu a další podrobnosti obsahuje návod k obsluze každého konkrétního modelu,“ dodává.

V zásadě však platí, že lze vše sušit přímo na roštech, je však nutné na ně položit nejprve pečicí papír. Nejrychleji se vysuší bylinky, ty trvají přibližně tři hodiny. Ovoce jako jablka, švestky nebo meruňky jsou ideálně usušené po 8 až 10 hodinách.

Jak nejlépe uchovat sušené ovoce a zeleninu

Sušené ovoce a zeleninu následně uskladněte do dobře uzavřené nádoby v tmavší a chladnější místnosti, kde vydrží i několik let. Nejlépe je však zkonzumovat vše do dalšího sběru. Pokud je samotné sušení šetrné, což znamená sušeno při teplotě 30–40 °C, zachováváme v plodech největší množství živin.

Náš TIP – Pokud nechcete, aby sušené ovoce přišlo o svou barvu (meruňky, jablka, hrušky), namočte je před sušením do vody s citronovou šťávou.

Electrolux je přední světová společnost vytvářející spotřebiče, které již více než 100 let formují život svých zákazníků k lepšímu. K naší misi za lepší život neodmyslitelně patří i náš závazek přinášet důmyslně navržená, inovativní, a hlavně udržitelná řešení. Pod našimi značkami Electrolux, AEG a Frigidaire prodáváme každý rok přibližně 60 milionů domácích spotřebičů ve více než 120 zemích světa. V roce 2020 měla společnost Electrolux tržby 116 miliard SEK a zaměstnávala 48 000 lidí po celém světě.

https://www.electrolux.cz/
Lucie Krejbichová

© doblogoo s.r.o. [čti: doblogů]

Nastavení cookies