Škola natírání: Olej, nebo vosk?

Bondex

30.08.2018

Michaela Čermáková

Snad každý z nás má doma nějaké dřevěné prvky – nábytek, dekorace, nebo dokonce podlahu či schody. Dřevo zútulňuje naše domovy a v interiéru ani nevyžaduje tak náročnou péči.

Balakryl Voskový olej a Bondex Vosk podtrhnou přirozenou krásu dřeva. Impregnují a díky tomu dřevo chrání tak, aby odolalo běžným čisticím prostředkům, vodě a mastnotě. Hodí se k novým i renovačním nátěrům a jejich aplikace je víc než snadná.

Olej na podlahy, schody a pracovní desky

V případě hodně namáhaných ploch, ať už mechanicky nebo chemicky, je lepší zvolit olej.  „Balakryl Voskový olej se hodí zejména na podlahy, schody a pracovní desky stolů, kam pokládáme horké hrnce a hrnky. Olej dřevo nejen oživí, ale také povrch účinně zpevní. Nemusíte se obávat, že by na povrchu vznikl defekt např. od horkého čaje,“ dodává Radek Kříž, technicko-obchodní zástupce značek Balakryl a Bondex.

Voskový olej odolává rozlité vodě, alkoholu i běžně používaným čisticím prostředkům. Nátěr slouží jako ochranná vrstva, přes kterou čisticí prostředky neproniknou do struktury dřeva. Mezi vodou namáhané povrchy patří např. i tolik oblíbené dřevěné stolky pod umyvadlo.

Vosk na postele, židle a skříně

„Bondex Vosk doporučujeme spíše na povrchy, od kterých nevyžadujeme větší mechanickou odolnost. Je ideální pro natření postelí, komod, židlí a dalšího nábytku či dekorací. Povrch po natření působí na pohled i dotek přirozeněji,“ radí Radek Kříž.

Vosk stejně jako olej odolává kromě vody i mastnotě. Oproti oleji ho však není vhodné použít na vrchní desky stolů a pracovních desek, kde by se mohl navoskovaný povrch dostat do kontaktu s horkým hrnkem.

My jsme voskem obnovili zašlé křesílko. Povrch dřevěných částí jsme nejprve lehce zbrousili. Vosk nanášíme v rovnoměrné vrstvě plochým štětcem. Pak ho necháme asi půl hodiny zaschnout a následně rozleštíme suchým hadříkem.

5 dobrých rad pro snadné natírání

1) Balakryl Voskový olej a Bondex Vosk používejte na nové, ještě nenatřené dřevo, nebo povrchy natřené podobnými produkty. Nedoporučujeme je použít na lakovaný nábytek. V takových případech je potřeba všechny staré nátěry zbrousit až na původní a čisté dřevo. Vzhledem k vlastnostem oleje a vosku by v opačném případě nedošlo k žádoucímu vsáknutí nátěrů do dřeva.

2) Povrch, který už byl ošetřený olejem nebo voskem a nemá rýhy či další mechanická a jiná poškození, nemusíte před renovačním nátěrem brousit. Stačí ho pouze očistit od prachu a nečistot a omýt vlažnou vodou, mastné plochy případně odmastit běžně dostupným odmašťovačem.

3) U renovačních nátěrů nábytku postačí jeden nátěr olejem či voskem.

4) U hodně zatěžovaných ploch, jako jsou parkety a dřevěné podlahy, aplikujte vždy dva nátěry olejem. Díky vodou ředitelné receptuře Voskového oleje můžete nanést druhý nátěr už po dvou hodinách od dokončení prvního nátěru. Renovační a obnovovací nátěry u pochozích ploch opakujte po třech letech.  

5) Olej je tekutina, která se lehce vsákne do dřeva. Nevsáknutý olej je však třeba setřít suchým hadříkem, aby nezanechal mapy. Vosk je naproti tomu pastovitá hmota, která se musí na závěr rozleštit.

BONDEX představuje více než stoletou skandinávskou zkušenost v oblasti ochrany a ošetření dřeva. Kromě olejů se pod značkou Bondex prodávají také lazury, vosky, laky a další přípravky pro ošetření dřeva, například odstraňovače starých nátěrů nebo čisticí prostředky na zašedlé dřevo. Jedná se o prémiovou značku, která je synonymem kvality, jednoduché aplikace a trvanlivosti. Značka Bondex patří pod křídla společnosti PPG.

https://bondex.cz/
Michaela Čermáková

© doblogoo s.r.o. [čti: doblogů]

Nastavení cookies