Startuje Nová zelená úsporám a podporuje i klimatizace

Daikin

12.10.2021

Markéta Rejmonová

12. října 2021 odstartoval příjem žádostí dotačního programu Nová zelená úsporám, který přinesl hned několik novinek: podporu výměny kotlů i v bytových domech a trvale obývaných rekreačních objektech nebo podporu pro tepelná čerpadla vzduch-vzduch (tj. klimatizace, pokud jsou navržené pro vytápění). Výrobce Daikin doporučuje pro toto využití model klimatizace Perfera. Nezávislá studie společnosti EkoWATT navíc potvrdila, že tato klimatizace může být jediným a dostatečným zdrojem tepla v rodinném domě.

Klimatizace zvládne vytopit celý rodinný dům

Ještě před tím, než byly splitové klimatizace mezi výrobky podporované NZÚ vůbec zařazeny, nechala si společnost Daikin zpracovat nezávislou studii, zda a za jakých podmínek mohou být tyto klimatizace plnohodnotným zdrojem tepla v rodinném domě. Studie zpracovaná společností EkoWATT nejen potvrdila, že klimatizace skutečně mohou být jediným a dostatečným zdrojem vytápění pasivního rodinného domu, ale že v našich zeměpisných šířkách mohou emisně konkurovat i kotlům na zemní plyn a v kombinaci s odběrem certifikované zelené elektřiny potom i využití biomasy. Jsou tak jednoznačným přínosem při snižování emisní zátěže systémů vytápění.

Perfera optimalizovaná pro vytápění

Některé modely klimatizací Daikin jsou přímo optimalizované pro vytápění. Například nová nástěnná i parapetní jednotka Perfera se může pochlubit hodnotami SEER až 8,65 a SCOP až 5,1. To je nejlepší výkonnost v této třídě s celoroční účinností při chlazení i vytápění až A+++ a nižšími provozními náklady. Kromě posíleného topného výkonu disponují jednotky Perfera také funkcí rychlého ohřevu prostoru, podlahy či simulací pocitu sálavého tepla.

Jak na dotace? Hlavně nezapomeňte nafotit původní stav

Dotace z programu Nová zelená úsporám jsou vypláceny vždy až po instalaci nového zdroje vytápění, výměně oken, zateplení atd. Není možné zálohové čerpání. Postup získání dotace je však velmi jednoduchý. Vše je popsáno na webu NZÚ, kde také najdete ke stažení dokumenty potřebné pro žádost. Důležité je mít dobře zdokumentován výchozí stav – včetně fotografií a revizních zpráv.

100 let společnosti Daikin
Příběh společnosti Daikin vždy utvářely převratné myšlenky, technologické inovace a tým spolehlivých zaměstnanců. Všechno začalo v roce 1924, kdy mladý japonský inženýr Akira Yamada společně s 15členným týmem založil v Ósace podnik na výrobu leteckých chladičů. Dnes, o 100 let později, dodává skupina Daikin Industries Ltd. na světové trhy produkty pro vytápění, chlazení, ventilaci, čištění vzduchu a chladírenství. Více než 96 000 zaměstnanců ve 173 zemích neustále vyvíjí špičkové technologie pro nízkouhlíkové vytápění a chlazení i pro náš maximální komfort. Ve fiskálním roce 2022 (1. dubna 2022–31. března 2023) dosáhl celosvětový obrat skupiny Daikin 28,2 miliardy eur.

O společnosti Daikin Airconditioning Central Europe – Czech Republic spol. s r.o.
V České republice společnost Daikin vyrábí a prostřednictvím svých obchodních partnerů dodává tepelná čerpadla, zásobníky teplé vody, čističky vzduchu, klimatizační jednotky, fan-coil jednotky, chladicí jednotky – a to jak pro bytové domy, tak pro komerční sféru i pro průmyslové aplikace.

https://www.daikin.cz/
Markéta Rejmonová

© doblogoo s.r.o. [čti: doblogů]

Nastavení cookies