Phoenix: 100% recyklovaná okna budoucnosti

Deceuninck

10.05.2022

Markéta Rejmonová

Evropa má svůj první systém 100% recyklovaných okenních a dveřních profilů. Z recyklátu je nejen jádro profilu, jako je tomu u jiných výrobců, ale recyklovaný je skutečně celý profil. Pilotní projekt probíhá v Nizozemsku – první budovy s okny Phoenix zde už stojí. Objednat si je ale mohou zákazníci i u nás.

PVC se vyrábí z ropy, jde tedy o neobnovitelný zdroj. To samo o sobě vybízí k jeho recyklaci. Argumentů je však mnohem víc:

  • Při recyklaci PVC se spotřebuje o 90 % méně energie než při výrobě panenského PVC.
  • Zatímco při výrobě 1 tuny prvomateriálu (panenského PVC) vznikají až 2 tuny emisí CO2, při jeho recyklaci vzniká jen asi 135 kg CO2.
  • PVC se dá bez ztráty kvality recyklovat až 10×. Pokud je obvyklá životnost plastových oken kolem 35 let, může se životnost jednoho materiálu recyklací prodloužit až na 350 let.
  • „Navíc recyklát neztrácí žádné materiálové vlastnosti, ba naopak, díky opakovanému zpracování dosahuje lepších pevností ve sváru než původní prvomateriál, což potvrdily i provedené testy,“ vysvětluje Radek Pergler, technický a produktový manažer společnosti Deceuninck.

Co konkrétně řada Phoenix nabízí?

Nový profilový systém pro okna a dveře se vyrábí v Belgii a nese příznačný název – Phoenix. V rámci této řady se konečně podařilo uzavřít výrobní smyčku u PVC oken. Metafora fénixe vstávajícího z popela se odráží v celém procesu – stará okna, která dosáhla konce svého životního cyklu, se rozdrtí a extruzí (lisováním za vysokých teplot) se mění na produkty nové.

U řady Phoenix jsou k dispozici dvě stavební hloubky rámů – 76 a 115 mm, které jsou vyztuženy nikoliv ocelí, jak bývá běžné, ale tepelnou výztuhou Forthex. Tyto rámy lze kombinovat s rovným křídlem Infinity, které zaujme především přímými liniemi, jednoduchostí a moderním štíhlým vzhledem.

Okenní profily Phoenix jsou k dispozici v bílé vnější barvě plastu a mohou být potaženy jednostranně nebo oboustranně fólií. Barevnost povrchových fólií je stejná jako u profilového systému Elegant, tedy 50 fólií ve čtyřech různých stylech:

  • přírodní dřevo (např. pro stavby ve venkovském nebo tradičním stylu),
  • barevné dřevo,
  • plné barvy (pro městský styl) a
  • metalické barvy (vhodné spíš pro styl industriální).

Inspirace z Beneluxu

V Nizozemsku, kde si vláda stanovila ambiciózní cíle pro oběhové hospodářství a zpracování surovin[1], už existují první projekty, které profily Phoenix využívají: nová budova školy Aloysius Stichting v Eindhovenu nebo renovace kancelářské budovy Ploeg kozijnen.

„Zájem o náš produkt tak krátce po jeho představení nás utvrzuje v tom, že jdeme správnou cestou. Řada Phoenix optimálně využívá zpětný odběr vysloužilých PVC oken a opakované využití surovin. Ukazuje cestu, jak na oběhové hospodářství v našem sektoru. Doufáme, že politiku nizozemských úřadů budou brzy následovat i další evropské země,“ uvedl Radek Pergler ze společnosti Deceuninck.

Deceuninck jako certifikovaný výrobce recyklovaných plastů

EuCertPlast je certifikační program pro společnosti recyklující postspotřebitelské plasty. Program pokrývá celou Evropu. Deceuninck byl jedním z prvních recyklátorů PVC, který tento certifikát získal.

Společnost Deceuninck je také držitelem značky VinylPlus, prvního certifikátu kvality pro udržitelné plastové stavební profily. Ten potvrzuje, že společnost aplikuje principy udržitelnosti napříč výrobními procesy – od odpovědného nákupu až po důkladnou recyklaci, energetickou účinnost a využívání obnovitelných zdrojů energie.


[1] Podle nizozemské vládní strategie se mají od roku 2023 ve všech veřejných zakázkách používat recyklované materiály. V rámci implementace Zelené dohody pro Evropu tamní vláda vyhlásila, že do roku 2030 sníží stavební průmysl emise CO2 na polovinu a do roku 2050 bude výroba plně cirkulární.

Deceuninck Group je přední evropský výrobce kvalitních PVC okenních a dveřních profilů s parametry pro nízkoenergetické a pasivní bydlení. Zaměřuje se také na výrobu stavebních systémů, zejména fasádních obkladů a teras. Skupina Deceuninck se řadí mezi tři největší výrobce okenních profilů v Evropě. Je aktivní ve více než 20 zemích Evropy (včetně Ruska a Turecka), dále v Severní i Jižní Americe, Asii a Austrálii.

Česká pobočka Deceuninck, spol. s r. o. (dříve Inoutic/Deceunink, spol. s r. o.), byla založena roku 1993. Na na českém, slovenském a maďarském trhu tedy úspěšně působí už více než 25 let. Zajišťuje prodej, marketing, technickou podporu a zákaznický servis okenních a dveřních systémů – Eforte, Prestige a Arcade, novinky Elegant i stavebních systémů, jako jsou terasy z kompozitního materiálu Twinson či hliníkové fasádní obklady Premium.

https://www.deceuninck.cz/
Markéta Rejmonová

© doblogoo s.r.o. [čti: doblogů]

Nastavení cookies