Typy a tipy: Zdvižně posuvné, nebo sklopně posuvné dveře?

Deceuninck

26.03.2020

Markéta Rejmonová

Jednou se píše o HS portálech, „hebe schiebe“ či zdvižně posuvných dveřích, pak zase o sklopně, odsuvně či paralelně posuvných. Ve skutečnosti jde o dva hlavní typy, mezi nimiž je však podstatný rozdíl. Ukázat si ho můžeme na příkladu dveří s PVC profily od výrobce Deceuninck.

Zdvižně posuvné dveře

Označované také jako HS portály z německého „hebe schiebe“. Jsou konstrukčně úplně jiným prvkem než sklopně (nebo také odsuvně či paralelně) posuvné dveře. Mají jiný typ profilu, speciální kování atd. To všechno proto, aby bylo možné lehce otevírat maximálně velkou prosklenou plochu.

Zdvižně posuvné dveře z PVC profilů mají maximální rozměry posuvného křídla 3 x 2,5 m. Hmotnost posuvného křídla může dosáhnout až 250 kg! Maximální šířka dveří (tedy včetně fixní části, kterou neposouváme) je 6 m. Výrobci hliníkových profilů si však poradí s ještě většími rozměry. Dodavatelé oken a dveří tak jdou vstříc požadavkům architektů.

Zdvižně posuvný mechanismus zajišťuje, že dveře půjdou snadno (jednou rukou) otevřít. Samozřejmě je možné pořídit si i elektrický pohon, kdy pak dveře otevřete třeba dálkovým ovládáním. Manuální ovládání funguje tak, že otočením kliky se dveře nadzdvihnou a podél fixního křídla je pak jednoduše odsuneme.

„Další výhodou tohoto typu dveří je jeho minimální práh (max. 2 cm), splňují tedy požadavky na bezbariérovost. V nabídce je i varianta prahu, kterou  není třeba zapouštět do podlahy, takže se tyto dveře hodí nejen do novostaveb, ale i do rekonstruovaných objektů,“ vysvětluje Richard Vácha, technický manažer společnosti Deceuninck.

Cenově vyjdou nejlépe zdvižně posuvné dveře z PVC profilů, ale i tak jde o dražší prvek a jejich cena se pohybuje od 60 000 Kč podle rozměrů a zvoleného zasklení. Tepelněizolační vlastnosti zdvižně posuvných dveří jsou stejné jako u jiných otvorových výplní.

Zdvižně posuvné dveře jsou vhodné nejen do moderních novostaveb, ale i do rekonstrukcí. Zkrátka vždy, když chceme otevírat plochu širší než 1,5 m.

Sklopně posuvné dveře

Najdeme označení i odsuvně nebo paralelně posuvné. Jde naopak o standardní prvek, který se konstrukčně shoduje s běžným oknem. Proto vyniká zejména svou těsností proti větru a dešti i tepelným ztrátám.

„U sklopně posuvných dveří jsme však limitování mezními rozměry – doporučená maximální šířka posuvného křídla je ‚jen‘ 1,5 m (abychom prvek mohli bez problémů ovládat). A protože jde de facto o okno, musíme i v úrovni podlahy překračovat celý ‚okenní‘ rám, tedy 7,5–8 cm. Také nemáme možnost elektrického pohonu,“ upozorňuje Richard Vácha, technický manažer výrobce profilů Deceuninck.

Co se týká manuálního ovládání, máme dvě možnosti – s normální klikou nebo s tzv. spřaženou klikou, kdy je pohyb kliky přenášen i na odsun křídla stranou a nemusíme tedy vynakládat takové úsilí.

Cena je přijatelnější. Sklopně posuvné dveře s PVC profily Deceuninck pořídíme od 30 000 Kč, opět v závislosti na rozměru a zasklení.

Sklopně posuvné dveře pořídíme levněji, mají vynikající těsnost, ale nejsou bezbariérové a mezní rozměr posuvného křídla z PVC profilu je 1,5 m šířky.

Deceuninck Group je přední evropský výrobce kvalitních PVC okenních a dveřních profilů s parametry pro nízkoenergetické a pasivní bydlení. Zaměřuje se také na výrobu stavebních systémů, zejména fasádních obkladů a teras. Skupina Deceuninck se řadí mezi tři největší výrobce okenních profilů v Evropě. Je aktivní ve více než 20 zemích Evropy (včetně Ruska a Turecka), dále v Severní i Jižní Americe, Asii a Austrálii.

Česká pobočka Deceuninck, spol. s r. o. (dříve Inoutic/Deceunink, spol. s r. o.), byla založena roku 1993. Na na českém, slovenském a maďarském trhu tedy úspěšně působí už více než 25 let. Zajišťuje prodej, marketing, technickou podporu a zákaznický servis okenních a dveřních systémů – Eforte, Prestige a Arcade, novinky Elegant i stavebních systémů, jako jsou terasy z kompozitního materiálu Twinson či hliníkové fasádní obklady Premium.

https://www.deceuninck.cz/
Markéta Rejmonová

© doblogoo s.r.o. [čti: doblogů]