doblogoo

Balakryl – Svět v lepších barvách aneb Jak na patinování

Balakryl

Publikováno: 20. 03. 2019
Autor: Markéta Rejmonová

 

Stáhnout celou zprávu Tisknout zprávu Fotogalerie

 

 

Také máte rádi patinu? Jestli chcete dostat do svých domovů tuto jednoduchou techniku, představíme vám, jak na ni. Vybírat můžete hned z několika metod – suchým štětcem, vymýváním či probrušováním. Díky patině získají vaše doplňky a nábytek nevšední vzhled. Lze jí oživit a zakrýt různě barevné povrchy, nedokonalosti nebo třeba zestařit nový nábytek, který vám nezapadá do útulné domácí atmosféry.

 

Patinování suchým štětcem: terakotový květináč

Květináč nejprve dobře očistíme od prachu a nečistot. Plochý štětec jen lehce namáčíme do barvy (krémově bílý Balakryl UNI Mat – odstín č. S 1000-N) a vždy ještě dobře osušíme do připraveného hadříku. Dlouhými tahy vedenými vždy ve stejném směru nanášíme barvu kolem dokola květináče tak, aby byly tahy štětcem dobře patrné a vznikl nám tak efekt patiny.

Patinování metodou vymývání: rámeček

Povrch rámečku lehce zbrousíme a očistíme od nečistot vzniklých broušením. První vrstvu barvy (Balakryl UNI Mat – hořčicový odstín č. S 2030-Y) jsme nechali dobře zaschnout – cca 4 hodiny. Pak jsme nanesli druhou vrstvu nátěru (krémově bílý Balakryl UNI Mat – odstín č. S 1000-N). Tu už jsme ale zaschnout nenechávali, naopak je žádoucí, aby šla barva mokrou houbičkou ještě částečně odstranit. Tahy houbičkou opět vytváří žádanou patinu.

Patinování metodou vymývání: kovový kbelík

Povrch kbelíku je nutné před nátěrem zdrsnit brusnou houbičkou. Můžeme s její pomocí vytvořit na povrchu struktury, které nám pak s výslednou patinou pomohou. Po odstranění všech nečistot naneseme první nátěr modrým odstínem Balakrylu UNI Mat (č. S 5030-R90B). Pak opatrně černým Balakrylem obtáhneme okraj kbelíku. Po zaschnutí celý povrch přetřeme další vrstvou v hnědém odstínu (č. S 7005-Y50R). Tu však již nenecháme zcela zaschnout. Mokrou houbičkou ji rovnoběžnými tahy téměř vymyjeme z povrchu zase pryč.

Patinování metodou probrušování: komoda

Odstraníme veškeré kování. Pokud je komoda již lakovaná, zbrousíme brusnou houbičkou, smirkovým papírem nebo elektrickou bruskou až na holé dřevo. Dobře očistíme od prachu a nečistot. Natřeme první vrstvou barvy (Balakryl UNI Mat hořčicový odstín č. S 2030-Y).

Na místech, kde budeme chtít vytvořit odřený efekt, naneseme pomocí obyčejné svíčky vosk. Další nátěry zde tak dobře nepřilnou a efekt bude výraznější. Vybíráme místa, která by se přirozeně odřela dlouhým používáním – např. hrany, místa kolem kování u zásuvek apod. První vrstvu necháme dobře zaschnout. Pak teprve můžeme nanést vrstvu druhou (Balakryl UNI Mat – limetkový odstín S 1030-G40Y). Necháme zcela zaschnout a probrousíme smirkovým papírem nebo můžeme opatrně i špachtlí právě na těch místech, kam jsme nanášeli vosk.

Postup opakujeme i se třetí barvou, tedy nejprve vosk, ale ideálně na jiných místech než před tím, a pak teprve poslední nátěr (Balakryl UNI Mat – šedomodrý odstín S 1015-R90B). Po úplném zaschnutí znovu opatrně probrousíme na místech, kam jsme nanesli vosk. Očistíme od prachu a nečistot a našroubujeme zpátky kování.

Postupové fotografie v tiskové kvalitě a návodná videa ke stažení zde: https://drive.google.com/drive/folders/1zyH9EBXw8hReNqhOXxt2ypjfivdSrnPg?usp=sharing

 

 
Video
 
Patinování komody
Patinování květináče
Patinování rámečku
 
 
 

Dnes již legendární značka nátěrových hmot Balakryl se zrodila v polovině 80. let min. století. Na konci roku 1985 byla v závodu Tebas zastavena výroba rozpouštědlových barev a výrobní program se zaměřil na ekologické disperzní nátěrové hmoty. Raketový start zaznamenaly v roce 1987, kdy byla představena nová barva – Balakryl V 2045, která si brzy získala velkou oblibu u zákazníků. Od 6. dubna 2009 patří značka Balakryl pod křídla společnosti PPG.

www.balakryl.cz


Markéta Rejmonová

Tel.: 739 547 358

E-mail: marketa(zavináč)doblogoo.cz

 
Stáhnout vizitku autora
 

 

© 2019 doblogoo s.r.o. [čti: doblogů]