Rozjasněte terasu žebříkem na květiny

Balakryl

16.08.2021

Michaela Čermáková

Trávíte rádi čas venku na zahradě? Ať už jste na terase zvyklí pořádat večerní grilovačky, společné rodinné oslavy nebo si užívat samoty s knihou, měli byste si její prostředí pořádně zútulnit. Kromě příjemného posezení oživí každou terasu či balkon vlastní květinová dekorace. Dřevěný žebřík na květiny lze navíc barevně sladit se zbytkem zahradního nábytku. A natřít můžete rovnou i květináče, vše s jedinou univerzální barvou Balakryl.

Na výrobu stojanu budete potřebovat

 • 2 latě o rozměrech 70 mm × 25 mm x 1500 mm seříznuté na obou stranách pod úhlem 76° (min. délka před řezáním 1550 mm)
 • 2 latě o rozměrech 70 mm × 25 mm x 1000 mm seříznutá na jedné straně 76° a na druhé straně 39° (min. délka před řezáním 1050 mm)
 • 5 kulatých tyčí o průměru 20 mm a délce 550 mm
 • 1 kulatých tyčí průměru 20 mm a délce 495 mm
 • 12 vrutů do dřeva 5 × 50 mm
 • 2 šrouby vratové 5 × 60 mm
 • 2 matice křídlové M5
 • 2 podložky M5
 • 2 očka do dřeva
 • řetízek cca 400 mm
 • aku šroubovák (na vrtání děr do dřeva), křížový šroubovák a kombinované kleště, vrtáky do dřeva, úhloměr, metr, pila na dřevo

Na natírání si připravte

 • vodou ředitelné barvy Balakryl UNI mat
 • plochý štětec
 • míchátko
 • malířskou pásku
 • případně také otvírák na plechovky

Dvakrát měř, jednou řež

Pokud se nebojíte vzít do ruky štětec a šroubovák, zvládnete si žebřík na květiny vyrobit sami. Aby žebřík dobře stál, je důležité mít latě na koncích seříznuté pod úhlem 76°. Můžete si je seříznout sami, pokud to umíte s pokosovou pilou nebo s úhloměrem a pilkou. Pokud ne, v hobby marketech, kde prodávají řezivo, vám je nařežou podle vašeho zadání.

Na dvou delších latích si nejprve rozměřte a tužkou označte (vždy ve stejné výšce) místa, která pak spojíte pomocí tyček (s využitím samořezných šroubů). Tyče je dobré si předem z obou stran navrtat, aby při šroubování nepraskly.

Aby stojan pevně stál

Ze zadní strany žebříku našroubujte podpěru tak, aby seříznutí kratších latí bylo hezky v zákrytu s delší latí. Pokud si otvory předvrtáte, můžete využít vratové šrouby s křídlovou matkou. Díky nim půjde podpěra kdykoliv snadno povolit a žebřík můžete na zimu složit, aby zbytečně nepřekážel. Podpěru je dobré asi ve třetině délky latí zpevnit také jednou příčnou tyčkou.

Očka s vrutem našroubujte doprostřed obou spodních tyčí (jak na žebříku, tak na podpěře) a zacvakněte řetízek. Je to pojistka, aby se žebřík náhodou „nerozjel“. Očka si před natíráním můžete obalit samolepicí malířskou páskou, ochráníte je tak před nechtěným obarvením.

Nebojte se sytých barev

Pokud jste na výrobu žebříku použili nové dřevo, můžete se pustit rovnou do natírání. U většiny odstínů budou stačit dvě vrstvy krycí barvy Balakryl UNI, které nezapáchají, snadno se aplikují a mají atest pro styk s potravinami i pro použití na dětské hračky. Při natírání venkovního vybavení na terasu se navíc můžete odvázat při výběru odstínu. Vyzkoušejte třeba středomořskou modrou odstín NCS S 2050-B40G. Druhou vrstvu pak naneste s odstupem 4 hodin. Barvu neřeďte. Natírejte plochým štětcem ve směru dřevních vláken.

Nezapomeňte na truhlíky

Až nátěr na stojanu zcela zaschne, můžete na něj hned zavěsit truhlíky či závěsné květináče. A když už jste v tom natírání, dejte i jim nový barevný odstín. Můžete je sladit se žebříkem, nebo je naopak natřít jinou barvou, aby lépe vynikly. Ke středomořské modré se například skvěle hodí ohnivě rezavý odstín NCS S 2075-Y70R. Univerzální barvy Balakryl UNI dobře drží na dřevu, terakotě či kovu, ale nemusíte se bát s nimi vylepšit třeba i plastové květináče. Plastový povrch akorát doporučujeme před natíráním zdrsnit brusnou houbičkou.

Další projekty a inspiraci na víkend najdete na: projektnavikend.cz

Dnes již legendární značka nátěrových hmot Balakryl se zrodila v polovině 80. let minulého století. Na konci roku 1985 byla v závodu Tebas zastavena výroba rozpouštědlových barev a výrobní program se zaměřil na ekologické disperzní nátěrové hmoty. Raketový start zaznamenaly v roce 1987, kdy byla představena nová barva – Balakryl V 2045, která si brzy získala velkou oblibu u zákazníků. Od 6. dubna 2009 patří značka Balakryl pod křídla společnosti PPG.

https://www.balakryl.cz/
Michaela Čermáková

© doblogoo s.r.o. [čti: doblogů]

Nastavení cookies