Vykouzlete teplo domova se stolní lampičkou vlastní výroby

Balakryl

11.01.2023

Michaela Čermáková

Přemýšlíte, jak doma vytvořit příjemně hřejivou atmosféru? Důležitou roli hraje osvětlení i správný výběr materiálů do interiéru. Opravdové teplo domova vykouzlí například vlastnoručně vyrobená stolní lampička. Použít můžete zbytky dřevěné plotovky, které doporučujeme ošetřit ekologickými nátěry Balakryl.

Plotovku nejprve nařežte

Na výrobu budete potřebovat kousek plotovky, vruty, stolní pilu, vrtačku, smirkový papír, kabel s objímkou vhodný pro stolní lampičku (k dostání v prodejnách se světly), žárovku, plochý štětec, Balakryl Voskový olej a provázek.

Pokud použijete starší dřevo, zbavte ho nejprve od všech předchozích nátěrů zbroušením. Z plotovky nařežte pilou čtyři prkénka – dvě o délce 26 cm, dvě kratší o délce 20 cm. Později z nich vznikne obdélník o stranách 20 × 30 cm. Ze zbytku plotovky pak uřízněte ještě jedno prkénko, které se bude vkládat dovnitř obdélníku. Jeho délku vypočtete tak, že z 20 cm odečtete dvojnásobek tloušťky plotovky (cca 4 cm).

Připravte otvor pro žárovku

Do uříznutého nejkratšího vnitřního prkénka vyvrtejte otvor, kterým později provléknete objímku na žárovku. Prkénko uchyťte do svěráku a uprostřed něj si vyznačte tužkou křížek. V těchto místech následně vyvrtejte otvor. Použijte k tomu vykružovací hlavici.

Lampičku zkompletujte a natřete

U všech prkének nejprve srazte pomocí kousku smirkového papíru hrany. Obdélník i vnitřní prkénko s otvorem spojte pomocí vrutů. Vnitřní prkénko upevněte do výšky přibližně 10 cm od spodní strany obdélníku. Aby bylo v rovině, můžete si pomoct vypodložením.

Hotový rám lampičky následně ošetřete nátěrem Balakryl Voskový olej (odstín dub přírodní), který aplikujte štětcem na suchý a zbroušený povrch. Dřevo natírejte ve směru vláken ve 2–3 vrstvách, mezi kterými nechte odstup 2 hodiny. Tento interiérový olej na dřevo na bázi přírodního včelího vosku rychle schne, pronikne hluboko do struktury dřeva, ochrání ho a vyživí.

NÁŠ TIP: Balakryl Voskový olej je díky své receptuře vhodný i na nátěry hraček, dětského nábytku nebo podkladů, které přicházejí do přímého styku se suchými potravinami. Povrch ošetřený tímto nátěrem lze navíc omývat vodou. Olej je dostupný v odstínech natural, dub přírodní, šedý a bílý.

Doplňte zdroj světla a provázek

Objímku upevněte do vnitřního otvoru. Je potřeba ji rozšroubovat a po usazení znovu spojit dohromady. Poté můžete nasadit žárovku. Doporučujeme zvolit designovou LED žárovku s teplým světlem, která v interiéru pěkně vynikne.

Z provázku vyrobte stínidlo. Uchyťte ho do spáry mezi obdélníkem lampičky a vnitřním prkénkem, ve kterém je umístěná objímka, a jednoduše provázek několikrát obtočte okolo lampičky. Hustota navinutého provázku záleží čistě na tom, jak tlumeného svícení chcete dosáhnout. Na závěr vyzkoušejte, zda lampička svítí. A pak už si užívejte útulnou domácí atmosféru.

Dnes již legendární značka nátěrových hmot Balakryl se zrodila v polovině 80. let minulého století. Na konci roku 1985 byla v závodu Tebas zastavena výroba rozpouštědlových barev a výrobní program se zaměřil na ekologické disperzní nátěrové hmoty. Raketový start zaznamenaly v roce 1987, kdy byla představena nová barva – Balakryl V 2045, která si brzy získala velkou oblibu u zákazníků. Od 6. dubna 2009 patří značka Balakryl pod křídla společnosti PPG.

https://www.balakryl.cz/
Michaela Čermáková

© doblogoo s.r.o. [čti: doblogů]

Nastavení cookies